Dnes je sobota, 25.6. 2016

Ako prežiť hyperkrízu. 1.časť.: Bez úhony sa to nedá. – Seriál Jána ZÁVACKEHO

Aby sme si priblížili predstavu o tom, čo by sme mohli robiť v hyperkrize, musíme si najskôr vedieť predstaviť hyperkrízu. Za hyperkrízu možno považovať rozsiahlu, hlbokú, globálnu a dlhotrvajúcu krízu peňažného systému a z nej vyplývajúcu hospodársku, sociálnu, politickú a zrejme aj bezpečnostnú krízu. Druhou podmienkou správnej predstavy je vnímanie hyperkrízy ako záverečného delíria peňažných systémov súčasného sveta, nie ako jednu z krízových epizód, ktoré sú predzvesťou postupu ku záverečnému delíriu.

vybuch

Vhodnými príkladmi krízových epizód sú subprime kríza(2008), dot-com kríza(2000) a LTCM kríza(1998). Je možné, že najbližšia kríza bude tiež len epizódou, ktorá sa prekoná emisiou desiatok biliónov(ešte raz – biliónov) nových peňažných jednotiek. K delíriu hlbokej deflácie, alebo naopak hyperinflácie a následnej deflácie bude už ale len krôčik. Krôčik časový aj peňažný.

Ak si máme predstaviť v akej situácii bude jednotlivec, musíme si predstaviť najskôr situáciu celej krajiny a pre takúto predstavu potrebujeme poznať situáciu celého sveta.

Peňažné systémy prakticky všetkých krajín sveta sú založené na netrhovej tvorbe nových peňažných jednotiek a následnou trhovou výmenou jednotlivých mien vytvárajú jeden celok – globálny peňažný systém. Okrem administratívneho pôvodu súčasných mien je ich druhou významnou charakteristikou inflácia. Inflácia vyššia, ako je hospodársky rast. Aj keď to budú makroekonomickí ideológovia a technokrati moci popierať do roztrhania tela, inflácia je a musí byť až do krachu(hyperkrízy) vyššia ako hospodársky rast. Je to exponenciálna matematická funkcia, ktorú pred desiatkami rokov zakomponovali do peňažných systémov vo forme cieľovania inflačného rastu cien. Niekedy boli prípustné 3% ročnej cenovej inflácie, dnes sú populárne 2%. Túto matematickú funkciu peňažného systému dokazujem exaktným dôkazom:
http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

Zhubnými dôsledkami takéhoto peňažného systému sú ďalšie ničivé ekonomické mechanizmy: Exponeciálne predbiehanie celkového dlhu pred hospodárskym rastom, nevyhnutné vyčerpanie množiny bonitných klientov, nárast dlhovej deflácie do extrému(pri splácaní dlhu peniaze zanikájú = deflácia), extrémna mislokácia fiktívneho kapitálu(pri vyčerpaní bonitnej klientely sa nové peniaze požičiavajú a investujú hlava-nehlava).
Okrem čisto ekonomických mechanizmov sa spúšťajú v spoločnosti aj nové sociálne mechanizmy, ktoré menia sociálne správanie. Dobrým príkladom je rast nárokového správania, ktorý musí byť krachom peňažného systému zastavený a to možno považovať za konflikt, ktorý sa musí preniesť aj do zmeny politiky. Víťazom tejto zmeny a ďalších krízových hospodárskych zmien môže byť aj totalitná politická koncepcia. Tým sa priamo ovplyvnia aj zahraničné vzťahy.

Ďalšími faktormi medzinárodných vzťahov sú nadnárodné a medzinárodné finančné záväzky. Neschopnosť splácať záväzky musí negatívne ovplyvňovať medzinárodné vzťahy podobne ako je to obvyklé pri nesplácaní záväzkov medzi jednotlivcami. Ak k tomu pridáme nevyhnutný hospodársky úpadok, výsledkom bude nutné zníženie medzinárodného obchodu a hľadanie domácich zdrojov produkcie. Výsledkom musí byť logicky globálna dezintegrácia.

Ak má byť v budúcnosti medzinárodný obchod bez rozsiahlych kríz, je nutné dohodnúť pravidlá, ktorých základom bude neinflačný peňažný systém, alebo nízko-inflačný systém (napríklad založený na zlate). Ak podstatná časť medzinárodného obchodu bude organizovaná v rámci vysoko-inflačného systému, zvyšné krajiny nedokážu presadiť zmeny.

Tieto i ďalšie mechanizmy medzinárodnej scény budú priamo i nepriamo vplývať na situáciu a rozhodovanie jednotlivca. Správanie verejnosti u nás i v zahraničí poukazuje na to, že tieto zmeny sa už rozbehli. Ďalšie rozhodovanie jednotlivca nemôže byť jednoduché. Zrejme bude horšie ako lepšie.

Ján Zavacký (autor je monetárny ekonóm)pošli na vybraliste.sk

KV

Najčítanejšie
 1. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (2136)
 2. Dnes sa uskutočnia v Bratislave dva pochody (1811)
 3. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (1767)
 4. Sme Rodina gratuluje Veľkej Británii k vystúpeniu z EÚ + VIDEO (1485)
 5. Už vyše 1,1 milióna podpisov je pod výzvou na druhé referendum o EÚ (1302)
 6. Juncker sa po brexite obáva ďalších referend v členských krajinách EÚ (1153)
 7. Británia a EÚ sa už hádajú o načasovaní rokovaní o rozchode (1021)
 8. Juncker ubezpečil britských euroúradníkov, že brexit ich nepripraví o prácu (999)
 9. Kaliňák sa opäť postaví pred plénum a bude čeliť odvolávaniu (851)
 10. Turecký veľvyslanec vyjadruje obavy z rastu islamofóbie v ČR (736)
 1. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (17293)
 2. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (14034)
 3. Sme Rodina gratuluje Veľkej Británii k vystúpeniu z EÚ + VIDEO (5128)
 4. Benjamin Kuras: EU skončí jako všechny tyranie před ní (4723)
 5. FRANTIŠEK MATĚJKA: Vražda britské političky jak na zavolanou? (4713)
 6. Vyzbrojte se, Evropa je na počátku občanské války (4649)
 7. Andrej Fandák: SÚMRAK SVETA KEŠU (4313)
 8. MIMORIADNA SPRÁVA: Po sčítaní polovice hlasov vedú stúpenci brexitu (4265)
 9. BREXIT: Čo na to naši politici? (3982)
 10. OPOZÍCIA: R. Kaliňák prevádzal podiely vo firme v čase, keď bol v Čiernej Hore (2986)
 1. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (17293)
 2. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (14034)
 3. Rybanič si toho v banke pozrel oveľa viac ako Kaliňákov účet (13588)
 4. Sulík sa stretol s Kiskom ohľadom kauzy Bašternák (7373)
 5. Protest občanov pred komplexom Bonaparte (5385)
 6. Sme Rodina gratuluje Veľkej Británii k vystúpeniu z EÚ + VIDEO (5128)
 7. PRIESKUM: Sieť je na dne, Most by mal 5,9% (4759)
 8. MIMORIADNA SPRÁVA: Policajti chytili ďalšie dodávky plné migrantov pri Nových Zámkoch a v Štúrove (4728)
 9. Benjamin Kuras: EU skončí jako všechny tyranie před ní (4724)
 10. FRANTIŠEK MATĚJKA: Vražda britské političky jak na zavolanou? (4713)
Facebook