Dnes je piatok, 27.5. 2016

EÚ bude s Tureckom ďalej rokovať, detaily dotiahne do budúceho summitu

EÚ by mala prijať za každého vráteného Sýrčana jedného sýrskeho vojnového utečenca. Štáty EÚ už v zásade akceptovali urýchlenie liberalizácie vízového režimu pre tureckých občanov.

tur

foto: theguardian.com

Európska únia bude pokračovať v rokovaniach s Tureckom o balíku opatrení na zvládnutie migračnej krízy, ako sú zjednodušenie vízového režimu a dodatočné finančné požiadavky Ankary. Definitívna dohoda má padnúť na budúcotýždňovom summite EÚ, ktorý sa uskutoční 17. a 18. marca. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ-Turecko to v noci nadnes povedal predseda Európskej rady Donald Tusk na spoločnej tlačovej konferencii s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Podľa Davutogla štáty EÚ už v zásade akceptovali urýchlenie liberalizácie vízového režimu pre tureckých občanov. “Dúfame, že najneskôr do konca júna budú môcť tureckí občania cestovať do schengenského priestoru bez víz,” vyhlásil turecký premiér.

Principiálnu zhodu medzi EÚ a Tureckom na nových spôsoboch obmedzenia nelegálnej migrácie potvrdil aj Juncker. EÚ bude podľa neho môcť vrátiť do Turecka nelegálnych sýrskych utečencov. Aby však Turecko nezostalo s týmto bremenom osamotené, EÚ by mala na oplátku legálnym spôsobom prijať za každého vráteného Sýrčana jedného sýrskeho vojnového utečenca.

Podľa pôvodných predpokladov sa do záverečnej deklarácie zo summitu nedostala pasáž, že tzv. balkánska migračná trasa bude vyhlásená za uzavretú. “Neregulárne migračné toky na trase cez západný Balkán sa musia skončiť,” uvádza sa podľa agentúry DPA v aktualizovanej verzii dokumentu. Proti takejto formulácii mali najväčšie výhrady Nemecko a Grécko.

Tusk krátko pred tlačovou konferenciou na Twitteri napísal, že “dni nekontrolovanej migrácie do Európy sa skončili” a že turecký premiér potvrdil, že jeho krajina vezme späť nelegálnych migrantov zadržaných v tureckých vodách. Vyjadril sa aj k slobode médií v Turecku, keď napísal, že v súvislosti s migračnou krízou EÚ nemôže byť ľahostajná k obavám o slobodu prejavu v tejto krajine.

Dosiahnutie konsenzu na pondelňajšom summite, ktorý sa nakoniec skončil 30 minút po polnoci, zmarili nečakané požiadavky Turecka. Nespokojnosť  vyvolal návrh, aby Turecko prijalo späť všetkých nelegálnych migrantov nachádzajúcich sa na gréckych ostrovoch vrátane Sýrčanov, zatiaľ čo EÚ zoberie z Turecka iba sýrskych utečencov podľa schémy jeden za jedného. Znamená to, že krajiny EÚ zoberú jedného sýrskeho utečenca z Turecka za každého Sýrčana z gréckych ostrovov vráteného na turecké územie.

Európska únia by tiež mala poskytnúť dodatočné tri miliardy eur do konca roka 2018. Táto finančná pomoc bude prioritne zameraná na poskytnutie prístrešia pre sýrskych utečencov, na zlepšenie ich zdravotných podmienok, zabezpečenia školskej dochádzky pre ich deti a zjednodušenie prístupu utečencov na turecký trh práce.

Pred summitom o nových požiadavkách vedeli iba nemecká kancelárka Angela Merkelová a holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina momentálne predsedá v EÚ; s oboma politikmi rokoval turecký premiér Ahmet Davutoglu v nedeľu večer.

Samotná Merkelová hodnotila diskusie na summite ako pozitívne, pričom sa podarilo dosiahnuť “kvalitatívny krok vpred”. Rokovania o členstve Turecka v EÚ považuje naďalej za otvorené, ale momentálne nie sú na programe dňa. Konflikt v Sýrii a iné krízy však jasne ukázali, aké dôležité je mať s Tureckom strategické vzťahy. “Úzka spolupráca s Tureckom je v absolútnom geopolitickom záujme,” vyhlásila Merkelová.

Grécky premiér Alexis Tsipras varoval po summite EÚ-Turecko pred prehnanou eufóriou. Výsledky krízovej schôdzky boli podľa neho iba krokom vpred, musia však nasledovať ďalšie. “Súčasné zábery z (gréckej obce) Idomeni, z našich severných hraníc, sú tragické,” povedal Tsipras. Je veľkou chybou myslieť si, že tento problém sa týka len migrantov a krajín, ktorými prechádzajú. Ak sa bude EÚ naďalej dopúšťať tejto chyby, následky budú závažné, dodal.

Poľská premiérka Beata Szydlová po summite povedala, že ak sa bude dohoda medzi EÚ a Tureckom plne realizovať, bol by to veľký krok smerom k vyriešeniu migračnej krízy v Európe.

Odporúčame aj      KĽDR hackla smartfóny juhokórejských predstaviteľov       Líder tureckej opozičnej strany obvinil Merkelovú zo zrady európskych hodnôtpošli na vybraliste.sk

KV, TASR

Najčítanejšie
 1. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (6843)
 2. VIDEO: Nepokoje v utečeneckom tábore Calais (2696)
 3. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (2495)
 4. SaS a OĽaNO vytvorili Opozičnú radu, chcú sa pripraviť na vládu (2306)
 5. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (2284)
 6. Savčenková je pripravená stať sa prezidentkou (1552)
 7. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 1.časť (1484)
 8. Počet zahraničných turistov v Turecku prudko klesá (1385)
 9. Trump má nomináciu, čaká ho finále s Clintonovou (1181)
 10. Do Maďarska chcú vrátiť 52.000 migrantov, najmä z Nemecka a Švédska (1173)
 1. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (20400)
 2. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (13999)
 3. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (11576)
 4. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (9493)
 5. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (6743)
 6. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 1.časť (5019)
 7. FICO: Neželám si na Slovensku “ucelenú islamskú komunitu” (2761)
 8. Erdogan: Ak sa nezruší vízová povinnosť, Turecko zablokuje dohodu s EÚ (2756)
 9. VIDEO: Nepokoje v utečeneckom tábore Calais (2696)
 10. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 2.časť (2320)
 1. Novým rakúskym prezidentom je podľa odhadov kandidát FPÖ N. Hofer (21097)
 2. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (20400)
 3. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (14905)
 4. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (13999)
 5. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12281)
 6. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (11577)
 7. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (9493)
 8. Krajniak: Chudoba Rómov je dôsledkom ich nesprávneho a asociálneho správania (8617)
 9. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 1.časť (8039)
 10. Slovensko môže prijať pracovníkov z tretích krajín, pripúšťa Richter (8031)
Facebook