Dnes je štvrtok, 26.5. 2016

Hrdý syn Ruskej Poruby Vladimír Ferko: Naše investície do tejto krajiny sú nevyčísliteľné

Stojí zoči-voči americkým ťažiarom, polícii aj právnikom, hovorí za ľudí z Ruskej Poruby v okrese Humenné. Zo dňa na deň sa stal obrancom svojej dedovizne a domoviny. Formuluje zrozumiteľné vety, v ktorých vysvetľuje postoje ľudí, ktorí bytostne nesúhlasia s prieskumnými vrtmi a aj ťažbou ropy a zemného plynu na severovýchode Slovenska. Nahlas rozmýšľa nad tým, že je vôbec nemožné prekonať investície súčasných aj predošlých generácií do regiónu, v ktorom zanechali svoju časovú stopu. Píše Slovenský Východ vo svojom rozsiahlom článku, ktorý vám prinášame v celom znení.

wydobycie-gaz-ropa-PGNiG-

Ľudí z Ruskej Poruby zaujala argumentácia amerických ťažiarov o tom, že za niekoľko rokov ich pôsobenia na Slovensku tu preinvestovali 18 miliónov eur, čo ich už má istým spôsobom oprávňovať k ťažbe ropy a plynu na ďalšie desaťročia. Podľa člena petičného výboru Vladimíra Ferka je tento názor smiešny v porovnaní s preukázateľnými hodnotami, ktoré vytvorili predchádzajúce a súčasné generácie z regiónu.

Vladimír Ferko: „Americkí ťažiari hovoria, že na Slovensku preinvestovali veľké peniaze. Pýtal sa niekto nás, čo sme tu preinvestovali my? Kto ich tu volal? My určite nie! Viem isto, že ich tu nikto nechce. Prečo by sme sa mali nechať zahnať do kúta? Lebo nám vyrátali svoje investície? Pozrime sa na celú vec z nášho, nie z ich uhla pohľadu. Vezmime si len také investície do rodinných domov. Ruská Poruba má teraz tak 250 obyvateľov, to je zhruba cez sto domov. Zdravý gazdovský rozum hovorí jednu vec, že keď sa čo len jeden dom musel postaviť, muselo prísť nejaké auto, doviesť kúpený materiál. To sú naše investície, Okolo výstavby boli aj výdavky na stravu, všetko bolo treba kúpiť. Pozemky sa dedili, niektorí ich museli kúpiť, veď nikto ich ľuďom nedal zadarmo. Hádam im ich dal zadarmo štát?

To boli nielen naše investície, ale aj investície našich dedov. Naši prarodičia chodili do Ameriky, dreli. Amerika nedala nič zadarmo. Dreli tam za pár dolárov a vykorisťovali ich, alebo tam aj poniektorí zomreli. Tí, čo prežili, poslali peniaze domov, aby si kúpili kus zeme, aby mohli prežiť. Hlavne, aby čosi vydobyli, aby mohli čosi zasadiť. A teraz prídu dvaja Američania a nám to idú brať? A bez nejakých okolkov a rozhodnúť o nás a bez nás? Ešte sa nám na naše pozemky, na našu pôdu po predkoch postaví pán s úsmevom? Príde štátny úradník, ktorý Ruskú Porubu v živote nevidel, podpíše mu to a on nám to tu ide drancovať?

O akých svojich investíciách hovoria? Môj dedo, keď staval dom, musel ho zaplatiť. Platil za dopravu, kúpil pozemok, sady. Boli 80-te roky, každý na dedine sa budoval, veď tam boli družstvá, škola, škôlka. Len čo sa investovalo do nich, do infraštruktúry, do Akcie Z, do futbalu, do regulácie a do ciest.

Vezmime si len, koľkí ľudia platia štátu dane. Ten štát sa im odvďačil  jedným podpisom úradníka, ktorý znamená: „Teraz môžete robiť, lebo tam som nikdy nebol, tam nežijem.“ Čiže investície – automobilky dajme len ku Bratislave a na ten východ, čo? Tam nech vymrú ľudia? Keď príde niekto z Bratislavy sem, tak povie: „Ako tu máte krásne, ako tu je ticho. Ja som nemohla zaspať, ako tu je ticho…“ Áno, my to tu máme stále. My si to ale chceme ubrániť. A tak aj bude, budeme si to brániť. Krvou a potom, veď sme to všetko vybudovali.

Vezmime si, koľko stál jednu rodinu dom a pozemok. Nielen mňa, ale aj môjho otca, môjho deda, pradeda, prapradeda. Teraz zoberme tú investíciu, čo sme do toho dali krát sto, lebo toľko je domov v Porube. Štát staval školu, zamestnali sa na tej stavbe ľudia. Veď to bolo kvantum peňazí. A teraz si vezmime tú sumu  a porovnajme s ich preinvestovanou sumou, či sa blíži k našej. Nehovorme len o Ruskej Porube, ale vezmime si Oľku, Krivú Oľku, Ruskú Kajňu, Pakostov a komplet tých 54 dotknutých obcí. Nezabudnime na Smilno so 700 obyvateľmi. A keď si to zosumarizujeme, vezmime si, či toto nie sú desiatky, stovky miliónov. Môžeme povedať, že za tie stáročia investícií našich rodov môžeme hovoriť aj o miliarde.

Nezabúdajme ale na kvalitu vody. Tá je našou budúcnosťou. Prečo sú vo svete vojny? Pre domy, peniaze, kto má lepšie auto? Nie! Pre vodu! Bez vody vydrží človek len tri dni. Nech tu príde každý úradník z ministerstva, tu ho zavriem a nechám ho bez vody štyri dni. Čo mi povie? Dá sa bez vody žiť? Ale dám mu tam ropu, nejaký olej, jedlo, nech funguje.

Slovensko je zásobárňou pitnej vody, ale ja to beriem tak, že tu by mal byť sústredený dozor, aby sme si to zachránili, lebo vody je čoraz menej. Len pre tie lesy, už keď si vezmeme, pre výruby.

Zatiaľ vodu máme. Sme jeden z mála štátov na svete, kde splachujú WC pitnou vodou. My to tu máme, lebo máme vody dosť. My si vodu nevážime, lebo jej máme všade dosť. Začneme, keď ju stratíme? No to ale už môže byť neskoro. Hrozí, že nebudeme mať už vôbec nič. Potom už ten úradník, ktorý podpísal Američanom, že u nás môžu vŕtať, koľko chcú, tak on už na svojej stoličke dávno nebude sedieť. Ako my k tomu prídeme, aby on rozhodol za nás? Ja tomu nerozumiem. Ako je to možné? Veď my sme Slovensko. Aj keď sme Rusíni, Gorali, my tvoríme náš štát a my by sme mali rozhodovať. Politici by mal byť naši zástupcovia. Lenže oni nás vôbec nepočúvajú a to je chyba nás, pretože nie sme jednotní. Pritom stačí, ak by sme sa im my, tých 54 obcí severovýchodu Slovenska,  postavili. Ak by na nás oni urobili „bubububu“, vyjdeme znova do ulíc. Nie, my sa ich nebudeme báť, lebo my sme tu doma. A keď tí úradníci sú Slováci a pijú tu našu slovenskú vodu, láskavo, nech nás počúvajú.

Buďme féroví, položme proti sebe ich a naše investície. Nech nezávislý odborník vypočíta, aké hodnoty vyprodukovala jedna rodina, jej predkovia, odkedy tu žili. Hádam, tie generácie, čo žili pred nami, neinvestovali v tejto zemi ani halier? Veď prvá písomná zmienka o Ruskej Porube je z 15. storočia. Veď, ak spočítame všetky tieto naše hodnoty, tak je úplne nepodstatné, keď Američania rozprávajú o svojich investíciách v našom štáte.

A už vôbec nechápem, keď hovoria, že majú záväzok voči nášmu štátu. O čom to je? Existuje vôbec nejaký záväzok od štátu, že musia urobiť vrty? Čo je to za nezmysel?

Ak tu niekto má záväzky, tak sme to my. My máme záväzky voči svojim deťom. Tak ako mal môj prapradedo, môj dedo, môj otec a teraz mám ja. Môj otec mi dal pôdu takú, ako mu nechal jeho otec. Ja chcem nechať tú pôdu, ten sad svojim deťom. Staré stromy som vyrezal, no mám zasadené nové, aby mali plody pre druhé generácie. Veď keď už len tie stromy, keď človek sadí, tak vie, že ich necháva v zemi nie pre amerických ťažiarov, ale pre svoje deti, svoje potomstvo. Veď to im chceme nechať. Čistý vzduch, pôdu, vodu, čistý dom, záhradu, studne, čistý les. S tým všetkým treba hospodáriť tak, ako sa to má podľa našich predkov, nie tak, ako chce niekto iný.

Ľudia hovoria, že severovýchod Slovenska je ďaleko. Ale je. A my sme súčasťou Slovenska. Aj my platíme dane, platíme za všetko. My sme Slováci a sme na to hrdí. A čo za to dostaneme? Nič. Akurát podpis od úradníka americkým ťažiarom, ktorý bez nášho vedomia podpíše papier, aby sa oni mohli búchať do hrude, že oni tu musia ísť, lebo oni majú záväzok od štátu? A to kde sme? A to kto mu toto dovolil? To je ten úradník, čo sme mu dali moc, aby za nás rozhodoval pre naše dobro? O čom je to? Potrebujeme my takého úradníka? Nepotrebujeme!

Nemáme tu priemyselné parky, ale máme tu prírodu. Vytvorme v nej turistické chodníky, vytvorme podmienky na agroturistiku. Kde dnes pri ceste vidíte krásneho jeleňa? Veď to je nádhera. Treba to uchovať. Ako my budeme môcť rozvíjať agroturistiku, keď okolo Ruskej Poruby budú stáť ropné veže. Kto sa na ne príde pozrieť? My to, čo tu máme, si budeme brániť naďalej. Naše dedičstvo zachováme pre naše deti, lebo oni to zachovajú pre svoje deti. Každý to tak robí. Sme Slovania. Slovanský národ sa stará o svoje deti. Ale nielen o to, že svojim deťom pomáhame, aby mali kde bývať, že im pomôžeme k tomu bytu. Slovanský národ myslí na všetko. Na tú prírodu, na ten les, na tú záhradu, na ten dom tam, kde žije, na okolie, na dolinu, na región. Na to ľudia z mesta zabudli, lebo tam už nepozná sused suseda v bytovke, no my na dedinách poznáme aj svoje rody, kto sa kde oženil, ktorá sa, do akej dediny vydala. Tu žijeme ako jedna rodina. Toto je dôležité povedať. Preto je smiešne, ak nám niekto hovorí, koľko tu investoval. Lebo je to nič oproti nášmu bohatstvu, čo tu máme. Bohatstvu, ktoré chceme zachrániť.“

Anna Kornajová

(článok pôvodne vyšiel v týždenníku Slovenský Východ, zdroj tu.)

Čítajte tiež: Americkí ťažiari si v Ruskej Porube znova vylomili zub, píše Slovenský Východ

 pošli na vybraliste.sk

KV, TASR

Najčítanejšie
 1. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (11414)
 2. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (7123)
 3. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (3504)
 4. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 2.časť (2022)
 5. Erdogan: Ak sa nezruší vízová povinnosť, Turecko zablokuje dohodu s EÚ (2006)
 6. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (1902)
 7. FICO: Neželám si na Slovensku “ucelenú islamskú komunitu” (1895)
 8. Václav Klaus ml.: Prof. Drsc. Ing. et Mgr., paní učitelka Míla, CSc., PhD. (1524)
 9. Sanktuárium v Krakove privítalo metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi (1399)
 10. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (1361)
 1. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12006)
 2. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (11414)
 3. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (7123)
 4. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (6202)
 5. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 2.časť (5218)
 6. Boris Kollár: Rok ticha v reforme verejnej správy ESO (4316)
 7. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (3505)
 8. Václav Klaus ml.: Prof. Drsc. Ing. et Mgr., paní učitelka Míla, CSc., PhD. (3020)
 9. Viac ako dve tretiny Nemcov sú za sankcie voči štátom odmietajúcim migrantov (2225)
 10. L. Nicholsonová opäť navrhuje bezplatné dobrovoľné sterilizácie (2075)
 1. Novým rakúskym prezidentom je podľa odhadov kandidát FPÖ N. Hofer (21003)
 2. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (14431)
 3. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12006)
 4. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (11414)
 5. Ministerstvo vnútra si objednalo poradenské služby za 1,5 milióna eur (9928)
 6. Krajniak: Chudoba Rómov je dôsledkom ich nesprávneho a asociálneho správania (8587)
 7. Dnes skončila Ficova česť (8192)
 8. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 1.časť (8014)
 9. Slovensko môže prijať pracovníkov z tretích krajín, pripúšťa Richter (7955)
 10. Maďarsko i Poľsko si zaslúžia viac úcty od Spojených štátov (7315)
Facebook