Dnes je štvrtok, 26.5. 2016

Prevalcuje Boris Kollár KDH?

Včera vyvolal polemiku a vášne prieskum agentúry AKO. Výsledky, ktoré priniesol, sa miestami podstatným spôsobom odlišujú od tých, na ktoré sme zvyknutí u "tradičných agentúr." Okrem preferencií SME RODINA Borisa Kollára a KOTLEBOVCOV, ktoré sa stali najväčším zdrojom diskusií na sociálnych sieťach, stoja za zmienku aj preferencie KDH, #SIETE, SaS, či MOST-HÍD. Tipovať dnes výsledok volieb je veľká lotéria. Avšak niektoré trendy v zmene politickej mapy Slovenska sa dajú vystopovať až do roku 2013. Tie zmeny sa diali a dejú takmer bez povšimnutia komentátorov mainstraimových médii. Slovenská spoločnosť sa zmenila a mení sa. A je viac než pravdepodobné, že sa to ukáže vo voľbách 5. marca 2016.

SME-RODINA-600x400

V prvom rade je však potrebné uviesť niektoré doplňujúce informácie. Agentúra AKO pôsobí na trhu od roku 1991, kedy ako prvá na Slovensku začala realizovať kvalitatívny marketingový výskum. Agentúra dodržuje medzinárodný Etický kódex ESOMAR (Európskej organizácie pre marketingový výskum), ako aj Štandardy marketingového výskumu SAVA (Slovenskej asociácie výskumných agentúr). Je spoluzakladajúcim členom a držiteľom certifikátu kontroly SAVA. Tretí rok po sebe bol v roku 2015 za predsedu Slovenskej asociácie výskumných agentúr zvolený Václav Hřích, managing director agentúry AKO.

Agentúra AKO, s.r.o. uskutočnila telefonický prieskum od 11. do 14. januára 2016 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov. Respondentom v prieskume položili otázku: “V marci tohto roka sa budú konať voľby do NR SR (parlamentu). Ak by sa konali už teraz, ktorú stranu by ste volili? Budem vám v náhodnom poradí čítať všetkých 23 strán, ktoré budú kandidovať.” Toľko k “pozadiu” výskumu verejnej mienky a poďme k interpretácii niektorých výsledkov.

Kresťanskodemokratické hnutie

Agentúra AKO namerala KDH 5,6%.  Podľa mňa je to realistický odhad. Voliči KDH vymierajú. KDH postihuje rovnaký osud ako HZDS. Navyše spojenie KDH + Alojz Hlina nefunguje. Neprináša oživenie voličskej základne KDH a poškodilo súčasne aj KDH aj Alojzovi Hinovi, ako vidieť v komentároch na sociálnych sieťach.

Druhým faktorom úbytku voličov KDH je rozptyl kresťanských voličov do podpory viacerých strán, ktoré sa identifikujú ako kresťanské alebo konzervatívne. #SIEŤ, OĽANO-NOVA, či SME RODINA – Boris Kollár (tu možno naozaj okrajovo), ponúkajú emotívnejší a akčnejší typ politiky pre mladších kresťanských voličov. Rovnako však platí, že konfesionálne delenie voličov s pribúdajúcimi rokmi stráca opodstatnenie a nie je určujúcim znakom volieb.

V prípade KDH je ponuka takmer tristná a bezprizorná.

Figeľ – najznámejší “uspávač hadov,” mladokatolíkom nevyhovuje.

Keď zavriete oči, tak ťažko si vymyslieť dobrý dôvod prečo voliť KDH. Volebný výsledok sa skutočne môže v prípade KDH pohybovať niekde od 5% do 7%.

Nakoniec vidieť to aj na témach, ktoré KDH v poslednej dobe preferuje. Dôchodcovské rekondičné poukazy, ktoré KDH vytiahlo včera ako novú tému do volieb, vypovedajú o možno KDH viac, než by samotné hnutie chcelo. Nakoniec je len úsmevné, že Ficove vlaky zadarmo sú v optike KDH zlé a dôchodcovské rekondičné poukazy postavené na rovnakom princípe sú v rovnakej optike tohoto hnutia dobré. Výsledkom je ironický úsmev pravicových voličov.

KDH postráda významnú programovú a personálnu inováciu, ktorá by okrem udržania zvyšku tradičných voličov oslovila aj nejakých nových. KDH preto možno smeruje k najslabšiemu volebnému výsledku v histórii…

SIEŤ Radoslava Procházku

Druhý prípad je #SIEŤ. Nie, #SIEŤ pravdepodobne nebude mať cez 10% vo voľbách. Nepomôžu ani imitované kúpené prieskumy v ostatných agentúrach a ani nákladné PR “hlásateľa verejnej služby.” Reálny výsledok sa bude pohybovať od 6 do 8%.

Prečo?

Slovenská spoločnosť sa výrazne zmenila. Od roku 2013 v nej badať výrazný posun. Tento posun je v zmene politickej mapy a v mobilizácii protestného hlasu. Veľa komentátorov sa odvoláva na prezidentské voľby a na výsledok, ktorý oproti prieskumom Procházka dosiahol. V prípade prezidentských volieb bol naozaj Procházka prekvapením, avšak od prezidentských volieb sa situácia výrazne v náladach spoločnosti zmenila. Procházka, ale nie súčasťou týchto zmien, a ani ich nepostrehol. Vráťme sa však k prezidentským voľbám, je to dôležité pre pochopenie, prečo Procházka nebude mať ani 10%.

Andreja Kisku za prezidenta nezvolili voliči pravice.

Kisku zvolil za prezidenta protestný hlas rovnako ako Kotlebu za župana. Kiska mal pri voľbe za prezidenta jediné šťastie, a to to, že ukrajinská kríza bola v plienkach rovnako ako imigračná, a tak jeho názory nik nevedel a nepoznal. Dnes by ho už tak ľahko nezvolili.

Špecifikom týchto volieb je previs zahraničnej politiky nad domácou. Zahraničné témy rozhodnú voľby.

Áno, všetkým je jasné, kto je Fico, aj zlodejiny SMERu, ale korupcia nikdy témou volieb na Slovensku nebude. Keby áno, tak tí, čo ju ako tému preferujú, by už v roku 2014 a 2015 mali v preferenciách 30%.

A tak zostávajú dve témy: imigranti – vzťah k EÚ A NATO a druhá téma – Ficove sociálne balíčky a spôsob,  ako sa s týmto dedičstvom SMERu vyrovnať.

Práve tu v oboch témach Procházka zlyháva a nemá čo ponúknuť. Poslednou kvapkou bol jeho verejný záväzok, že Ficových sociálnych balíčkov sa nedotkne. Pre spravodlivosť treba dodať, že nie je to len jeho verejné vyhlásenie, ale okrem SaS, je to záväzok v podstate všetkých parlamentných strán.

Neposledným faktorom, ktorý nakoniec skresá výsledok #SIETE vo voľbách, je postupné prenikanie informácií o tom, ako je organizovaná a financovaná. Kým pri SMERe sa hovorí, že je akciovou spoločnosťou oligarchov a finančných kupín, pri #SIETi platí, že je len eseročkou. Kým SMER má svojho Póra, Širokého, či Výboha, #SIEŤ má svojho Barana.

Nepomôže ani parný valec DenníkaN, či SME, ktoré sa snažia zachrániť PR Radoslava Procházku a zámerne tieto skutočnosti z taktických dôvodov obchádzajú. Zmenilo sa totiž aj mediálne prostredie na Slovensku, preto reálny výsledok #SIETE sa bude pravdepodobne pohybovať od 6% do 8% a bude postavený na bývalých voličoch SDKÚ-DS.

Sloboda a Solidarita

O Richardovi Sulíkovi si možno myslieť čokoľvek a vždy bude vzbudzovať emócie, také či onaké. No práve v tom je jeho čaro. Navyše Richard Sulík má niečo, čo ho odlišuje od ostatných opozičných politikov. Zmysel pre realizmus a intuitívne politické cítenie. Práve to mu v slovenskej politike zachraňuje chrbát posledných 5 rokov, a to aj napriek niektorým chybným krokom, ktoré by iných vymazali z politickej mapy.

Po Robertovi Ficovi sa Sulík ako jediný zmysluplne a dostatočne nahlas zhostil témy imigrácie a vyťažil pre svoju stranu z nej maximum. Tandem Sulík – Galko funguje. Sú to práve títo dvaja páni, ktorí zachraňujú svojím politickým realizmom účasť SaS v parlamente aj po voľbách 2016. Navyše, SaS ako jediná mala odvahu povedať, že Ficove sociálne balíčky zruší a dnes je jedinou reálnou ponukou pre pravicového voliča, ktorý sníva o reformách a zmene charakteru Slovenska. V programe SaS cítiť libertariánsky duch Jozefa Rajtára a je len škoda, že ho SaS viac nezviditeľňuje.

Pre SaS bolo osudové odmietnutie koalície s OĽANO-NOVA. Opať sa potvrdila intuícia Richarda Sulíka a opäť to bolo dobré rozhodnutie. Tam, kde sa OĽANO – NOVA preferenčne dostávajú takmer mimo parlament, pretože voliči tejto ponuke nerozumejú, ide SaS percentuálne opačným smerom.

Byť šéfom liberálnej strany na Slovensku nie je jednoduché. Balancovanie medzi ľavicovými liberálmi (Poliačik, Nicholsonová, Bláhová) a klasickými liberálmi – libertariánmi (Sulík, Galko, Mihál, Kiššová, Rajtár), je takmer umením. Zdá sa, že 55 dní pred voľbami SaS našla ten správny pomer. V prípade SaS je jej vstup do parlamentu skôr istotou ako otáznikom.

MOST – HÍD vs. SMK

Bélovi Bugárovi stačí, že je a s tým prežil 25 rokov v politike. No predsa len MOST – HÍD z roku 2016 je iný ako MOST – HÍD v roku 2010 a 2012.

Základné vymedzenie MOST – HÍD v roku 2016 určuje imigračná kríza a spojenie so slovenskými ľavicovými liberálmi – progresivistami (Dubéci, Žitňanská). MOST – HÍD je dnes otvorenou proimigračnou a proislamskou stranou prepojenou s politicky orientovanými mimovládkami. “Bratislavská kaviareň” má konečne svoju stranu. Avšak pri konečnom výsledku MOST – HÍD vo voľbách 2016 sa vynárajú dva otázniky:

 1. Do akej miery imigračná kríza názorovo rozčesla maďarskú komunitu na Slovensku?
 2. Do akej miery slovenskí voliči orientovaní ľavicovo – liberálne uverili ponuke MOST – HÍD tak, že mu nakoniec dajú svoj hlas?

Mix týchto dvoch otáznikov predurčí volebný výsledok MOST – HÍD. Stále platí, že MOST – HÍD je predovšetkým maďarská strana. Práve v maďarskej komunite za posledné 4 roky SMK odviedla kus práce v teréne. Navyše SMK zastáva orbánovske názory na imigráciu a stála za referendami a petíciami o utečencoch na južnom Slovensku. A to bude pre výsledok MOST – HÍD rozhodujúce. Volebný výsledok MOST – HÍD sa tak môže pohybovať od 5,5% do 10%.

SME RODINA Borisa Kollára a KOTLEBOVCI

SME RODINA Borisa Kollára vznikla spontánne neplánovane ako slovenská odpoveď na imigračnú krízu a udalosti v Európe posledných mesiacov. Jej úspech môže spočívať v inom type politiky, ktorý ponúka.

Politická nekorektnosť, uveriteľná a nehraná emotívnosť Borisa Kollára a istá živelnosť je to, čo nás pri tomto hnutí vracia spať k protestnému hlasu a jeho sile vo voľbách. Práve SME RODINA Borisa Kollára ide na vlne zmien, ktoré sa udiali v slovenskej spoločnosti a v jej postojoch od roku 2013 a je ich odrazom. Dôsledkom je, že aktivizuje nerozhodnutých a nevoličov, berie hlasy SMERu, ale aj takmer všetkým, naprieč politickým spektrom.

Ľudia už starým opiciam neveria. Chcú počuť niečo ostrejšie a razantnejšie. Výsledok tohoto hnutia bude záležať predovšetkým na schopnosti priviesť prostestných voličov a nevoličov k volebným urnám.

Mne osobne hnutie Borisa Kollára pripomína SaS z rokov 2009 a 2010. Cítiť to pobláznenie pre zmenu a pozitívnu emóciu, podobnú, ktorú som zažil v rokoch 2009 a 2010 pri SaS. Práve preto má SME RODINA – Boris Kollár najväčšie predpoklady byť skokanom volieb. Voliči volia Borisa Kollára primárne preto, že funguje “efekt Babiš” – známy bohatý podnikateľ sa rozhodol priniesť zmenu do verejnej sféry a ľudia tomu uverili. V Čechách to zatiaľ funguje, či to 5. marca zaberie aj na Slovensku, uvidíme… Výsledok môže byť preto aj medzi 6% až 12%.

KOTLEBOVCI

Marian Kotleba dlhodobo ťaží z toho, že je proti systému. A to proti systému a priori. Agentúra AKO namerala Kotlebovcom cez 3%. Pri Kotlebovcoch však platí, že je výrazná skupina voličov, ktorý sa k podpore tohoto zoskupenia nepriznávajú. Reálna podpora tak može byť ďaleko vyššia a byť aj nad 5%.

Pri Marianovi Kotlebovi však cítiť posledné týždne útlm. Od demonštrácií proti imigrácii, je jeho aktivita nulová. Rozčarovanie u jeho sympatizantov rovnako priniesla nominácia Jána Cupera – tragikomického a smiešneho pohlavára HZDS na kandidátku ĽSNS do volieb.

Výsledok ĽSNS bude závisieť od dvoch faktorov. Od schopnosti Kotlebu mobilizovať tesne pred voľbami vlastných voličov a od schopnosti Borisa Kollára dať inteligentnejšiu a uhladenejšiu ponuku radikálnejším protestným voličom.

Predpovedať dnes výsledky volieb je veľká lotéria…

Myslím, že o prekvapenia núdza nebude. No pre niektorých to zas také prekvapenia nebudú. Ako som už písal vyššie, zahranično – politické témy prevyšujú tie domáce a budú určujúcim faktorom volieb. Rovnako strany, ktoré sa vymedzia voči Andrejovi Kiskovi a jeho prejavom na tému imigrácie, EÚ a NATO, budú napokon medzi protestnými voličmi bodovať.

Paradoxne, zvyšujúca sa hystéria a tlak niektorých ľavicovo – liberálnych a neomarxisticých mainstreamových médií na verejnú mienku v mene “európskych hodnôt a solidarity,” môže v konečnom dôsledku dosiahnuť úplne opačný efekt a mobilizovať nevoličov a protestných voličov k voľbe nových strán a hnutí.

Peter Králikpošli na vybraliste.sk

KV

Najčítanejšie
 1. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (12699)
 2. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (8016)
 3. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (5327)
 4. Erdogan: Ak sa nezruší vízová povinnosť, Turecko zablokuje dohodu s EÚ (2382)
 5. FICO: Neželám si na Slovensku “ucelenú islamskú komunitu” (2342)
 6. Sanktuárium v Krakove privítalo metropolitnú púť Gréckokatolíckej cirkvi (1582)
 7. Priemerná mzda rastie vo všetkých slovenských krajoch (1496)
 8. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 1.časť (1391)
 9. Nemecká vláda schválila opatrenia týkajúce sa integrácie migrantov (1327)
 10. Rusko obvinilo Turecko, že dodáva IS komponenty do výbušných systémov (1312)
 1. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (12715)
 2. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (12702)
 3. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12112)
 4. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (8152)
 5. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (6350)
 6. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 2.časť (5345)
 7. Boris Kollár: Rok ticha v reforme verejnej správy ESO (4343)
 8. Václav Klaus ml.: Prof. Drsc. Ing. et Mgr., paní učitelka Míla, CSc., PhD. (3084)
 9. Erdogan: Ak sa nezruší vízová povinnosť, Turecko zablokuje dohodu s EÚ (2383)
 10. FICO: Neželám si na Slovensku “ucelenú islamskú komunitu” (2343)
 1. Novým rakúskym prezidentom je podľa odhadov kandidát FPÖ N. Hofer (21029)
 2. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (14579)
 3. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (12717)
 4. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (12704)
 5. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12112)
 6. Ministerstvo vnútra si objednalo poradenské služby za 1,5 milióna eur (9936)
 7. Krajniak: Chudoba Rómov je dôsledkom ich nesprávneho a asociálneho správania (8596)
 8. Dnes skončila Ficova česť (8208)
 9. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (8152)
 10. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 1.časť (8018)
Facebook