Dnes je pondelok, 30.5. 2016

ROZHOVOR s I. M. Krajniakom: Banda zlodejov je systém, v ktorom oligarchovia riadia politikov

Nemyslím si, že treba hľadať ideálnych politikov. Stačí nevoliť tých najfalošnejších sluhov a tie najväčšie prasce.

Milan Krajniak foto

Na internetovom portáli Posledný križiak uverejňoval Krajniak minulý rok seriál článkov o histórii finančnej skupiny Penta. Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák naňho podal viacero trestných oznámení.

Prečo ste svoju knihu nazvali Banda zlodejov?

Inšpiroval ma citát svätého Augustína, ktorý povedal: “Štát, ktorý by nebol organizovaný na základe spravodlivosti, by sa zmenil na veľkú bandu zlodejov.” Myslím si, že tento výrok vystihuje situáciu, v ktorej sa dnes Slovensko nachádza.

Korupcia a rozkrádanie štátu sú však prítomné vo všetkých krajinách sveta. V čom je Slovensko iné?

Vidím tu jeden podstatný rozdiel. Na Slovensku bol do roku 1998 úspešné tie finančné skupiny, alebo oligarchovia, ktorí boli kamaráti s politikmi. Do volieb v roku 1998 boli politici silnejší ako oligarchovia. A tak to má v demokratickej spoločnosti byť, pretože o moci v štáte majú rozhodovať ľudia vo voľbách. Ale po voľbách 1998 nedošlo k tomu, že by Dzurindova vláda mečiarovských oligarchov a finančné skupiny odstavila od ekonomického vplyvu a moci. Nová garnitúra sa so “starými” oligarchami dohodla.

Po voľbách 2006 sa s nástupom “akciovej spoločnosti” Smer stali oligarchovia silnejšími ako sú politici. A to je veľký problém. Takto je to v Rusku, na Ukrajine alebo v Grécku. Tieto krajiny sú rozkrádané takpovediac systémovo. V Nemecku alebo Veľkej Británii je korupcia a rozkrádanie iba akýmsi vedľajším produktom systému. Na Slovensku je to žiaľ momentálne jadro systému.

Ktorí oligarchovia sú dnes na Slovensku podľa vás najsilnejší a najvplyvnejší?

Najsilnejšie skupiny sú dnes Penta a J&T. Nie sú silné len ekonomicky, ale ovládajú aj väčšinu slovenských médií. Penta je navyše silná aj v spravodajsko – informačnej oblasti. Nie je náhoda, že šéfom bezpečnosti Penty bol roky posledný šéf komunistickej tajnej polície Alojz Lorenc. Obe tieto finančné skupiny vyrástli za Mečiara, posilnili sa za Dzurindu a darí sa im aj za Fica. Už viac ako 20 rokov si udržuje svoje miesto v prvej päťke najsilneších slovenských oligarchov aj rodina Lexovcov. Tým sa z pochopiteľných dôvodov za Dzurindových vlád nedarilo, ale dnes sú už spoločensky rehabilitovaní. Najsledovanejšia televízia napríklad natáča na ranči u Lexovcov populárny televízny seriál.

Najsilnejším smeráckym oligarchom je dnes Miroslav Výboh, ktorý je priateľom premiéra Fica. Je to vlastne jediný nový oligarcha v prvej slovenskej lige, ktorého Fico splodil. Všetkých ostatných oligarchov, ako sú napríklad Široký, Brhel alebo Poór, prebral od Vladimíra Mečiara.

Čo bolo najdôležitejšou podmienkou úspechu slovenských oligarchov?

Dobré vzťahy, kontakty a informácie z čias komunizmu. Vladimír Lexa bol podpredsedom poslednej slovenskej komunistickej vlády. Jozef Tkáč bol topmanažérom komunistickej Štátnej banky československej. Ivan Lexa a Patrik Tkáč boli deti, ktorým ich vplyvní rodičia vytvorili priestor aj ekonomické zázemie. Penta vyrástla s výraznou podporou rodiny Lexovcov. Široký bol komunistický špión, ktorý pôsobil v USA.

Ako zarobili oligarchovia svoje prvé peniaze?

Tie príbehy sú rôzne, ale spája ich jedna spoločná vec: Všetci zarobili veľké peniaze na kupónovej privatizácii. Buď priamo, alebo ovládnutím privatizačných fondov z kupónovej privatizácie. Tieto fondy spravovali obrovský majetok a vlastnili ich malí akcionári. V knihe Banda zlodejov popisujem, ako boli státisíce malých akcionárov okradnutí a súčasne sa narodili slovenskí milionári. A vlastne aj niekoľko českých, napríklad Marek Dospiva z Penty zbohatol na slovenskom VÚB Kupóne. Až potom začal reálne pôsobiť až v Česku. Podobne aj tretí najbohatší Čech Radovan Vítek začínal v slovenskom Istrokapitále.

Knihu Banda zlodejov si môžete kúpiť tu: www.bandazlodejov.sk

Akú rolu v procese rastu slovenských oligarchov zohrávali politici?

V deväťdesiatych rokoch rozhodujúcu. Vladimír Mečiar sa rozhodol vytvoriť “domácu kapitálotvornú vrstvu”. Povedal, že radšej ako cudzím dá slovenské podniky “dobrým podnikateľom mečiarovcom”. Predstavoval si to tak, že keď dá týmto ľuďom do rúk veľký majetok, budú mu za to vďační a budú ho politicky podporovať. Ale zmýlil sa.

Prečo, veď viacerí mečiarovskí oligarchovia sa stali v roku 1998 poslancami parlamentu práve za HZDS…

Lenže do roka a do dňa sa viacerí s novou dzurindovskou garnitúrou dohodli. A časť z nich už bola na jeseň 1999 akcionármi novovznikajúceho Smeru. Formálne síce ešte nejaký čas fungovali v HZDS, ale reálne podporovali Smer. A po voľbách 2006 sa im táto investícia vrátila aj s patričnými úrokmi z omeškania. Tým mám na mysli štvrročné čakani v opozícii, keď sa po voľbách 2002 nedostal Smer do vlády.

Máme rok 2015, aký je momentálne “pomer síl” medzi oligarchami a politikmi?

Politici sú iba žetónmi do veľkej hry oligarchov o Slovensko. Vo voľbách sa rozhoduje o tom, kto bude mať koľko žetónov v hre. Mimo systému je iba niekoľko politikov, ktorí sú neustále škandalizovaní. Napríklad momentálne Matovič, Lipšic alebo Sulík.

Podstatná je však iná vec. Otázkou je, aký je dnes pomer síl medzi systémom a ľuďmi. A tento pomer je žiaľ tak 10:1 v neprospech ľudí.

Čo je podľa vás najdôležitejším kritériom, podľa ktorého by mali ľudia politikov posudzovať?

Knihu Banda zlodejov som napísal aj preto, aby mali ľudia informácie o tom, kto je kto v slovenskej politike a médiách. Nemyslím si, že treba hľadať ideálnych politikov. Stačí nevoliť tých najfalošnejších sluhov a tie najväčšie prasce.

Politik by mal byť slobodný a nezávislý od finančných skupín a oligarchov. Nemal by byť ich sluhom. Ak je politik sluhom systému bandy zlodejov, musí robiť to, čo mu jeho páni povedia. Ľudia nikoho nezaujímajú.

Ak je politik slobodný, môže robiť politiku, ktorá je v prospech normálnych ľudí. Tiež sa môže pomýliť a urobiť aj zlé rozhodnutie. Ale je aspoň šanca, že sa na ľudí nevykašle.

S I. M. Krajniakom sa rozprával Peter Králik.

I. M. Krajniak je vydavateľom Konzervatívneho výberu a autorom publikácií Úspešní politici slovenských dejín, Doktrína štátu a Slovenská identita. Na pultoch kníhkupectiev sa práve objavila jeho nová kniha Banda zlodejov.pošli na vybraliste.sk

KV

Najčítanejšie
 1. NOVÁ KAUZA ZDRUŽENIA “DETI PATRIA RODIČOM” + VIDEO: POZOR! IBA PRE SILNÉ POVAHY (12556)
 2. Gréci neplatia dane, štátu dlhujú 87 miliárd eur (7757)
 3. Erdoganove oslavy vraždenia a plienenia (2149)
 4. Neziskovky: Od demokracie k totalitě (1889)
 5. 15 ročné dievča znásilnili, zabili a zavesili na strom (1588)
 6. Maďarsko: Povinné kvóty by boli lacnejšie než hraničné zábrany (1548)
 7. VIDEO: V kauze vodiča blokujúceho sanitku začala polícia trestné stíhanie (1428)
 8. Komentár Juraja POLÁČKA: (NE)ZÁVADNÉ SYMBOLY NAŠEJ DOBY (1344)
 9. Rada islamskej ideológie odporúča prijať zákon o “ľahkom bití” žien (1304)
 10. Do Maďarska chcú vrátiť 52.000 migrantov, najmä z Nemecka a Švédska (1070)
 1. NOVÁ KAUZA ZDRUŽENIA “DETI PATRIA RODIČOM” + VIDEO: POZOR! IBA PRE SILNÉ POVAHY (37358)
 2. BORIS KOLLÁR: Zmysel Opozičnej rady optikou ochrany biologickej rodiny (10940)
 3. Gréci neplatia dane, štátu dlhujú 87 miliárd eur (7759)
 4. Neziskovky: Od demokracie k totalitě (7195)
 5. Rada islamskej ideológie odporúča prijať zákon o “ľahkom bití” žien (5323)
 6. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 2.časť (5297)
 7. Rakouské volby jsou potvrzením dlouhodobého trendu (4185)
 8. VIDEO: Moskovská polícia ide bojovať so zlatou mládežou, ktorá žije “GTA Lifestyle” (4031)
 9. 15 ročné dievča znásilnili, zabili a zavesili na strom (3296)
 10. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (3161)
 1. NOVÁ KAUZA ZDRUŽENIA “DETI PATRIA RODIČOM” + VIDEO: POZOR! IBA PRE SILNÉ POVAHY (37367)
 2. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (21032)
 3. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (15393)
 4. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (14231)
 5. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12333)
 6. BORIS KOLLÁR: Zmysel Opozičnej rady optikou ochrany biologickej rodiny (10940)
 7. Gréci neplatia dane, štátu dlhujú 87 miliárd eur (7762)
 8. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (7254)
 9. Neziskovky: Od demokracie k totalitě (7195)
 10. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (6824)
Facebook