Dnes je sobota, 28.5. 2016

Rukoväť zúfalého voliča 2016 V.: SME RODINA – Boris Kollár

Kto sleduje dianie v realite aj na sociálnych sieťach, musí uznať, že na Sme rodina fičí obrovské množstvo aktívnych ľudí, pričom táto masa je pestrejšia ako Kollárova zbierka apartných sáčiek. Áno, všetkým týmto naše politické elity lezú na nervy.

rod

ilustračné foto: facebook.com

Hnutie Borisa Kollára pribudlo do pelotónu záujemcov o parlamentné mandáty na poslednú chvíľu. To má samozrejme svoje dôsledky. Po prvé, možno mať pochybnosti o schopnosti vodcov tohto hnutia plánovať, pričom takáto schopnosť sa pri správe štátu celkom hodí. Po druhé, neskorý štart viedol k improvizácii a k slabším výkonom, pokiaľ ide o komunikáciu svojho programu aj kandidátov, vďaka čomu v zásade vieme všetko o Borisovi a takmer nič o ostatných (okrem Šimkovičovej, v prípade ktorej vieme aj to, čo nepotrebujeme:-)). Po tretie, nad hlavou Kollárovej rodiny lieta veľký otáznik: je to projekt „zbúchaný“ narýchlo a na účel volieb, a protestné hnutia sa zväčša vybijú za jedno funkčné obdobie.

Bratislavská liberálna kaviarnička sponad čučoriedkového muffinu a kapučína veľmi ľahko k uvedeným výhradám prilepí ďalšie: napr. otázku, či by bolo Sme rodina aj bez utečencov. Respektíve, ako koreluje hodnotový svet ich arcinepriateľa Krajniaka, jednočlennej slovenskej Tea Party, so svetom Borisa Kollára.

A tak sa zase raz dostávame k našej obľúbenej hre na personifikáciu. Nuž, bez moralizovania a emócií: Boris Kollár nekandiduje na riaditeľa dievčenskej školy. A ak by každý slovenský volič dostal za jeden hriech slovenského politika desať eur, sme národ boháčov. A pokiaľ ide o Posledného križiaka Krajniaka – ten sa zodpovie Bohu.

Teraz kinderkprekvapko pre všetkých: hnutie Sme rodina má program. Áno, je stručný ako návod na žehličku a nepokrýva všetky aspekty verejného života Slovenskej republiky. Tým ale trpia aj programy iných strán. Igen, áno, ja a da – Sme rodina je proti ilegálnej imigrácii a priživuje sa na utečencoch. Žiaľ. Ale to aj iné strany a programy. Áno, má formu otázok a odpovedí, akoby narýchlo spísaných a nahodených na internetovú stránku. Ale nikto nemôže povedať, že jeho autori sa nesnažili pomenovať skutočné problémy skutočných ľudí bez zbytočných a dlhých fráz, ani že nenavrhujú riešenia.

Pri príprave jednotlivých dielov Rukoväti som si preštudoval programy všetkých významnejších strán a hnutí. Aj v nich som našiel stručnejšie, príliš všeobecné a príliš naivné časti. A zároveň podotýkam, že ak by biedny program, resp. jeho neexistencia bola pre Slovensko prekážkou, ako je možné že Smer dokáže takému veľkému percentu voličov priniesť viacnásobný organizmus:-)?

Pokiaľ ide o kandidátku: hnutie Sme rodina nepostavilo bratislavocentrickú kandidátku, ale má tam ľudí z celého Slovenska. Taktiež si možno všimnúť, že (podobne ako #Sieť) sa usilovala o mladý zjav a zastúpenie „tych na Vychodze“. Áno, sú na nej aj ľudia, čo „boli v politike“ (Kollár, Krajniak, Marček), ale väčšina kandidátov sú na celoslovenskej úrovni nové mená.

Sme rodina v hlavných rysoch teda napriek neskorému nástupu a následnej improvizácii predstavuje skôr taký slovenský štandard.

Nadštandard Sme rodina spĺňa, pokiaľ ide o štyri podmienky Rukoväti: je jasnou opozíciou Smeru, nepôjde s ním po voľbách do koalície, má výrazné anti-oligarchické postoje a nemá žiadne čudné peniaze v pozadí.

To čo ale robí toto hnutie v porovnaní so zvyškom pelotónu výnimočným, je jeho dynamika a funkcia, ktorú v týchto voľbách plní.

Obdobie po Novembri 89 prinieslo víťazov ako Haščák a Široký, ale aj mrte porazených, v dôsledku rozkradnutých fabrík, rôznych Drukosov a Horizontov, vyjedaných verejných zdrojov, privatizácie ziskov, zoštátňovania strát, falošných sľubov politikov a celkového zhoršenia vzťahov medzi elitou a „obyčajnými ľuďmi“.

To viedlo k tomu, že sa na Slovensku dlhé roky rozrastá armáda ľudí, ktorí rezignovali na politiku, rozdiely medzi štandardnými stranami sú pod ich rozlišovaciu schopnosť a celkovo zastávajú postoje, ktoré sú voči demokracii v lepšom prípade skeptické, v horšom prípade negatívne. Títo ľudia nechodia na voľby, pretože nemajú koho voliť, a preto sú dlhodobo nezastúpení, čo len ďalej zvyšuje ich pocit odcudzenia.

Asi to nie je možné dosť dobre pochopiť a vysvetliť, ale mnoho z týchto ľudí uverilo milionárovi Kollárovi, že to chce zmeniť. Okrem našich tradičných sklonov k personifikácii a mesianizmu to vypovedá aj to, že s triednou nenávisťou to u nás zatiaľ nie je také zlé.

Kto sleduje dianie v realite aj na sociálnych sieťach, musí uznať, že na Sme rodina fičí obrovské množstvo aktívnych ľudí, pričom táto masa je pestrejšia ako Kollárova zbierka apartných sáčiek. Áno, všetkým týmto naše politické elity lezú na nervy.

Pre niekoho sú to sedláci, vidláci, cépečkari, socky, nuly. Do ich pozornosti dávam, že priaznivci Borisovho hnutia sa pokúšajú zmeniť pomery a presadzovať svoje ciele ústavnou cestou, v rámci demokratickej súťaže o mandáty poslanca zákonodarného zboru. V nejakej inej krajine nespokojní vypaľujú domy oligarchov a znárodňujú ich fabriky.

Pri pohľade na koleso dejín vidieť, že niekdajšie protesty Gorila vyústili do konštruktívnejšej činnosti, čomu svedčí aj prítomnosť jedného z lídrov tohto protestného hnutia na kandidátke (Peter Pčolinský).

Obrovské nadchnutie má však aj svoje riziká: zápal a viera môžu veľmi ľahko naraziť na realitu len veľmi pomalých/malých zmien, resp. (čiastkového alebo totálneho) neúspechu. Bývalí hrdinovia ľudu sa poľahky môžu zmeniť na páriov. V tomto zmysle je údel, ktorý si naložili na plecia poprední „rodinkári“ hranie sa s ohňom a veľká zodpovednosť. Nielen voči priaznivcom, ale aj voči spoločnosti.

Jedna vec sa ale musí udiať, aby hnutie Sme rodina prerazila brány parlamentu a stalo sa ďalším strážnym psom slovenskej demokracie (čomu sa poteší nielen Robert Fico ale aj Detektorman aka Igor Matovič, ktorému ubudne kontrol a opletačiek presne o toľko, o koľko ich pribudne Kollárovi). Totiž všetci tí naštvaní budú musieť 5. marca namiesto lajkovania Borisových videí naozaj prísť k urnám.

Záver: ak zoberieme do úvahy uvedené (a zahráme si hru na „odmýšľanie“) tak ako pri „systémových“ stranách, je hnutie Sme rodina voliteľné (za predpokladu zodpovedného krúžkovania).

Slavomír Olšovský

P.S.  Ku cti vydavateľa KV a kandidáta Sme rodina č. 2 Milana Krajniaka slúži, že žiadnym spôsobom neovplyvňoval obsah Rukoväti. Uvedené platí aj pre tento jej posledný diel.pošli na vybraliste.sk

KV

Najčítanejšie
 1. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (4988)
 2. SaS a OĽaNO vytvorili Opozičnú radu, chcú sa pripraviť na vládu (2830)
 3. VIDEO: Nepokoje v utečeneckom tábore Calais (2714)
 4. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 2.časť (2686)
 5. Do Maďarska chcú vrátiť 52.000 migrantov, najmä z Nemecka a Švédska (2406)
 6. Kim Čong-un chce popraviť každého, kto používa čínsky mobilný telefón (2271)
 7. Počet zahraničných turistov v Turecku prudko klesá (1949)
 8. Savčenková je pripravená stať sa prezidentkou (1905)
 9. Trump má nomináciu, čaká ho finále s Clintonovou (1395)
 10. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (1217)
 1. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (17621)
 2. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (12833)
 3. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (6997)
 4. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 1.časť (5149)
 5. VIDEO: Nepokoje v utečeneckom tábore Calais (3194)
 6. SaS a OĽaNO vytvorili Opozičnú radu, chcú sa pripraviť na vládu (2830)
 7. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (2758)
 8. Pavel Fendek: Multikulturalismus a bruselské rasové zákony – 2.časť (2689)
 9. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (2518)
 10. Do Maďarska chcú vrátiť 52.000 migrantov, najmä z Nemecka a Švédska (2406)
 1. Novým rakúskym prezidentom je podľa odhadov kandidát FPÖ N. Hofer (21107)
 2. Islamská nadácia: Premiér uráža moslimov, necítime sa tu bezpečne (20633)
 3. Kiska v Istanbule: Slovensko zdvojnásobí finančné prostriedky na humanitárnu pomoc (14951)
 4. BORIS KOLLÁR: Podľa mňa sa Rakúsko po voľbách ocitlo na križovatke a ani Slovensko nie je v bezpečí (14071)
 5. Olga Pavlíková: Věděli jste, že hlavním architektem bruselské EU je nacista Hallstein? (12834)
 6. Brániť suverenitu nie je vec nacionalizmu, ale zdravého rozumu (12287)
 7. Komentár Juraja POLÁČKA: Kto je vlastne Ján Budaj? A pre koho pracuje? Alebo kto preňho pracuje… (9569)
 8. KOMENTÁR JÁNA ZAVACKÉHO: Niečo nás tlačí k rozvratu a vojne. – 1.časť (8041)
 9. Slovensko môže prijať pracovníkov z tretích krajín, pripúšťa Richter (8039)
 10. Egypt: Dav moslimov vyplienil a podpálil domy koptských kresťanov (6997)
Facebook