NázorFoto: tasr
Milan Krajniak - 27.6. 7:21Diskusia: ?

Brexit a pohŕdanie ľuďmi. Dedinčania a kuchári by nemali rozhodovať ?

Ak zástancovia EU v Británii neboli presvedčiví, nie je to chyba ľudí, ale ich samotných.

Sklamaní prívrženci členstva Veľkej Británie v EÚ ventilujú na sociálnych sieťach svoju frustráciu. Argumentujú tým, že o takej závažnej otázke budúcnosti Británie predsa nemôžu rozhodnúť starší a menej vzdelaní dedinčania. Ako výstižnú ukážku týchto názorov uvádzam vyjadrenie choreografa a režišéra Jána Ďurovčíka pre Hospodárske noviny:

“Je nemysliteľné, aby o hocijakých témach, ktoré si vyžadujú erudovanosť, rozhodoval ľud. Nič proti napríklad kuchárom, ale ako môže zmeniť politicko-ekonomický osud Európy názor kuchára z Londýna, z Westminsteru alebo z nejakej village? Navyše, keď si názor ukoval na základe klamlivých informácii, ktorými ho kŕmili médiá?”

Svoj komentár k výsledku referenda v Británii zakončil Ďurovčík takto:

“Nabudúce nech sa vypíše referendum o tom, kto bude hrať Rómea v najnovšej inscenácii Rómeo a Júlia a nech si najlepšieho herca nevyberie režisér, ale občania tohto štátu. Celá táto situácia je doslova tragikomická.”

Viac k téme

Obávam sa, že je to presne naopak. Tragikomické sú vyjadrenia Jána Ďurovčíka. Aj inscenácia Rómeo a Júlia sa totiž hrá pre ľudí. Režisér má slobodu rozhodnúť, ako túto divadelnú hru naštuduje a akých hercov si vyberie. Ale o úspechu inscenácie nakoniec rozhodujú ľudia. Buď na takéto predstavenie ľudia chodiť budú, alebo nie. Bez ohľadu na to, či sú z dediny a ako sú vzdelaní.

Európski politici sa rozhodli predviesť európskym divákom hru nazývanú “Európska únia”. Mali plnú slobodu sa rozhodnúť, v akom prevedení túto hru ukážu ľuďom. Dokonca si vybrali aj hercov v hlavných úlohách.

Britský premiér Cameron pred dvomi rokmi žiadal nemeckú kancelárku Merkelovú a francúzskeho prezidenta Hollanda, aby do hlavnej úlohy neobsadili Jeana Claude Junckera. Varoval ich pred tým, že tento herec je v Británii veľmi neobľúbený. A varoval ich aj pred tým, že Britom sa veľmi nepáči spôsob, akým Juncker divadelnú hru s názvom “Európska únia” hrá.

Režiséri Merkelová aj Hollande využili svoju slobodu a presadili si svojho herca ako predstaviteľa hlavnej postavy. Britskí voliči využili svoju slobodu a vyjadrili sa, že predstavenie “Európska únia” sa im nepáči a nechcú ho ďalej navštevovať. Nerozhodli sa náhodou Briti logicky? Nedalo sa predvídať, že sa Briti môžu rozhodnúť aj takto?

Demokracia nezaručuje, že sa ľudia vždy rozhodnú správne. A už vôbec nezaručuje, že sa ľudia rozhodnú tak, ako sa to bude páčiť práve nám. Winston Churchill povedal, že demokracia je najhorší spôsob rozhodovania o veciach štátu. Okrem všetkých ostatných.

Za najväčší prínos demokracie nepovažujem to, že ľudia môžu participovať na výkone moci. Podľa mňa je na demokracii najdôležitejšie, že nám umožňuje nekrvavým spôsobom vymeniť politické elity, ak s nimi nesúhlasíme. Ak by v Británii nebola demokracia a väčšina ľudí by chcela vystúpiť z EÚ, museli by urobiť povstanie alebo štátny prevrat. Referendum je predsa len menej krvavé a stojí menej peňazí.

V demokracii máme všetci možnosť presviedčať ľudí, ktorí s nami žijú v jednom štáte, o správnosti svojich názorov. Ak ich zástancovia EU v Británii nedokázali presvedčiť, potom to nie je chyba ľudí. Pohŕdanie tými, ktorí sa na veci pozerajú inak, nie je len prejavom pýchy. Je to aj prejavom nedostatku zdravého rozumu. Ľudia totiž nemajú radi, ak sa nad nimi niekto dlhodobo vyvyšuje. Potom hľadajú príležitosť, aby mu to dali pocítiť.

Takzvaní slniečkári a takzvaní štandardní politici už roky poučujú ľudí na Slovensku, čo je správne a nesprávne. Kážu im o tom, čo si majú myslieť a čo nie. Najhoršie je, že ľudí vôbec nepočúvajú. A nemajú o to ani záujem. Prečo sa potom čudujú, že ľudia už nemajú záujem počúvať ich?

Mohlo by Vás zaujímať