Foto:
SITA - 17.2. 17:48Diskusia: ?

ENERGETIKA: Európska komisia investuje do energetickej infraštruktúry 444 miliónov eur

Medzi podporenými projektmi sú aj práce na slovensko-poľskom plynovom prepojení vo výške 107 miliónov eur a projekt štúdie týkajúcej sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom vo výške jedného milióna eur.

BRATISLAVA 17. februára (SITA) – Členské štáty Európskej únie (EÚ) v piatok odobrili návrh Európskej komisie, ktorá chce vložiť 444 miliónov eur do prioritných európskych projektov energetickej infraštruktúry. Ako najvhodnejšie na plnenie cieľov energetickej únie vybrala 18 projektov zameraných na elektrinu, takzvané inteligentné siete a plyn. Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku

Podpredseda pre energetickú úniu Maroš Šefčovič uvítal rozhodnutie členských štátov na podporu v oblasti energetickej infraštruktúry. “Ide najmä o projekty, ktoré prepájajú sever s juhom Európy dobudovaním infraštruktúry v sektoroch elektriny, plynu či inteligentných sietí,“ skonštatoval. Medzi podporenými projektmi sú aj dva spojené so Slovenskom, ide o práce na slovensko-poľskom plynovom prepojení vo výške 107 miliónov eur a projekt štúdie týkajúcej sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom vo výške jedného milióna eur. Peniaze na vybraté projekty sa čerpajú z Nástroja na spájanie Európy, podporného programu EÚ na financovanie infraštruktúry, informovala Ludviková.

EÚ chce cez vybrané projekty pokročiť vo vzájomnom prepájaní európskych energetických sietí, zvýšiť bezpečnosť dodávok a zlepšiť perspektívu využívania obnoviteľných zdrojov v celej EÚ. Ako ďalej Ludviková uviedla, investície do udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie urýchľujú premenu európskej energetiky a umožňujú rásť hospodárstvu aj zamestnanosti ohľaduplne voči životnému prostrediu.