NÁZORFoto: koláž KV
Alexander Adamecký - 9.1. 16:40Diskusia: ?

Fašisti alebo slniečkári, nič medzi tým zrejme neexistuje

Verejná diskusia naberá nový trend, no nie všetkým sa bude páčiť.

Pred Silvestrom si ľudia mohli v online denníkoch prečítať, že Kotlebove hliadky sa od nového roka rušia. Neviem čo bolo cieľom, keďže bolo viac než jasné že “zákazu” nevyhovejú. Následne spraví STV objektívnu reportáž, kde sa vyjadria viacerí kompetentní z oboch strán, no ani to nestačí, vraj tým RTVS propaguje extrémizmus a fašizmus.

Neskôr sa verejnosť pobúrila kvôli letáku spoločnosti Lidl, kde bol ako model vyobrazený čierny muž. Aj my sme mali o tejto “kauze” článok (TU), no ten rozprúdil vody slovenských ‘internetov’ a spustila sa “vlna nenávisti”, na ktorej sa viezli rôzni predstavitelia tzv. elít. Tie majú iný názor na svet, a keď sa nezhoduje s vašim, idete proti nim. Jednoduché ako facka. Verejná mienka nemala k čierno-belosti nikdy bližšie ako dnes.

Smerovanie a vývoj názorov v dnešnom Slovensku naberá zvláštny rozmer. Štýl “ak nejdeš s nami, ideš proti nám” začína byť čím ďalej, tým viac populárny. “Černoch na letáku sa ti nepáči? Si rasista, bez diskusie.” “Podporuješ Kotlebove hliadky? Fašista, bez diskusie.” “Podporuješ Kollára? Veď je mafián, bez diskusie.”  “Oskar Dobrovodský? Extrémista a blázon, bez diskusie.” “Sulík? Populista a ‘nebezpečne hnedne’.

Viac k téme

Bez diskusie, to je väčšinou koncový argument. Tento veľmi nebezpečný trend začína byť problémom u oboch táborov, ako u “slniečok” tak aj u “extrémistov“. Vyjadrením akéhokoľvek názoru sa človek následne označí a zaradí do ohrady do ktorej patrí. Či už sú to “fašisti” na jednej strane alebo “Chazarskí zapredanci” na druhej. Vždy je to o tom istom.

Ľudia, ktorí vraj bojujú proti extrémizmu si ani neuvedomujú, že to má takmer nulový efekt. Ak niekto sympatizuje s Kollárom preto, lebo bojuje proti exekúciám, tak je za hlupáka lebo ‘Kollár hento, Kollár tamto‘. Ak niekto vyjadrí podporu Kotlebovi za to, že postavil hliadky vo vlakoch lebo sa ľudia sťažovali a teraz si ich chvália, tak je za hlupáka lebo ‘Kotleba hento, fašista tamto‘. Nádherným príkladom by mohol byť aj Ján Benčík, ktorý pravidelne púšťa do éteru ľudí, ktorých považuje za extrémistov a nebezpečných ľudí. Verejný posmech je zrejme podľa neho kvalitné riešenie narastajúceho problému radikalizácie spoločnosti. Väčšina názorov sa stratí v jednej komore, kde je ozvena hlavnou hybnou silou a čo vybočí z naratívu, to je nesprávne.

Čím viac sa bude táto pomyselná jama prehlbovať, tým viac bude toto škatuľkovanie účinnejšie. Vďaka týmto konfliktom budú z toho profitovať ľudia ako je premiér Fico, ktorý pokojne jedným vyhlásením  “prevezme kontrolu” nad označkovaným stádom. Ako príklad môžme uviesť kauzu ‘špinavé prostitútky’, kedy sa premiérovi podarilo získať politické body u ľudí, ktorí neveria mainstreamovým médiám (za čo si môžu naozaj sami svojim neobjektívnym informovaním).

Čaká nás ťažký rok. Informačná ‘vojna‘ naďalej pokračuje, no v roku 2017 nám pomôžu spoločnosti, ktoré budú odhaľovať nepravdivé informácie. O ich zaujatosti a možnom konflikte záujmov sme písali TU. Na Slovensku sa zrejme rozbehne niečo podobné, no o ‘pravdivosti‘ informácií budú zrejme rozhodovať ľudia, ktorí sa už v tom angažujú aj dnes, no bohužiaľ jednostranne. To následne vyvolá ďalšiu vlnu “odporu” proti zabehnutým pravidlám a v ľuďoch to podnieti zbytočnú neznášanlivosť.

Mohlo by Vás zaujímať