SVETOVÉ KONFLIKTYFoto: ilustračné
Peter Králik - 9.1. 6:12Diskusia: ?

FOREIGN POLICY: 10 najväčších svetových konfliktov, ktoré uvidíme v roku 2017. Pozrite si zoznam

Americký časopis Foreign Policy upozornil na problémy Európy, zmeny po voľbe Donalda Trumpa, Ruska a Ázie.

Od globálnej krízy cez utečencov k šíreniu terorizmu, naše kolektívne zlyhanie vyriešiť konflikty rodí nové hrozby a mimoriadne udalosti. Dokonca aj v mierovej spoločnosti vedie politika strachu k nebezpečnej polarizácii a demagógii, analyzuje FOREIGN POLICY.

Vojna v Sýrii, ktorá trvala takmer šesť rokov, si vyžiadala životy asi 500 tisíc ľudí, 12 miliónov ľudí bolo donútených opustiť svoje domovy. Prezidentovi Assadovi sa nepodarilo ukončiť ozbrojený konflikt a získať kontrolu nad celou krajinou.

Avšak dobytie východného Aleppa vládnymi silami v decembri bolo zlomom sýrskej krízy. Potom, čo Rusko, Irán a Turecko podpísali dohodu o prímerí, bolo možné evakuovať civilistov. Napriek skutočnosti, že Moskva, Ankara a Teherán stoja pred mnohými výzvami, táto nová diplomatická cesta otvorila najlepšiu príležitosť na zníženie úrovne násilia v Sýrii.

V Iraku boj proti teroristom IS narušil schopnosť vlády riadiť krajinu, spôsobili obrovské škody a rozdelil kurdské a šiitské politickej strany do súperiacich frakcií a ozbrojených rebelov, ktorí bojujú medzi sebou o zdroje. Operácie na oslobodenie Mosule, vykonávaná s podporou Spojených štátov, môže skončiť neúspechom, ak sa urobí chybný krok.

Ukrajina rozdelená vojnou v Donbasu a zmrzačené pokračujúcou korupciou sa pohybuje smerom k ešte väčšej neistote. Kyjev strašia zvesti, že Spojené štáty môžu zrušiť protiruské sankcie.

Ukrajinský vodca Petro Porošenko rýchlo stráca podporu Západu kvôli neochote alebo neschopnosti vykonávať sľúbenú ekonomickú reformu a zbaviť sa korupcie. Problémy prezidenta Ukrajiny sa môžu zhoršiť,ak sa tento rok uskutočnia parlamentné voľby, v ktorých by podporu získala proruská strana.

Ozbrojený konflikt a politická nestabilita v Afganistane predstavujú vážnu hrozbu pre bezpečnosť vo svete. Taliban získava pôdu pod nohami, a militanti IS pokračujú v útokoch. Oslabenie afganských síl môže viesť k tomu, že sa radikáli zmocnia územia ponechaných bez kontroly.

Vojna v Jemene viedla k humanitárnej katastrofe: milióny ľudí sú na pokraji smrti hladom, bolo zabitých okolo štyri tisíc civilistov, a to predovšetkým v dôsledku leteckých úderov zo strany koalície vedenej Saudskú Arábiu. Ak konflikt nebude vyriešený, môžu do neho vstúpiť teroristické skupiny, ako je al-Kájda a IS.

Konflikt medzi Tureckom a “stranou PKK” vypukol koncom  v júla 2015.
Okrem toho je Turecko  pravidelne zvolené ako cieľ militantov IS. K poslednému útoku došlo v Istanbule na Silvestra – tragédia si vyžiadala životy 39 ľudí.

Napätie medzi Mexikom a Spojenými štátmi sa zdá nevyhnutné potom, čo sľúbil zvolený prezident Donald Trump postaviť múr na južnej hranici, deportovať milióny nelegálnych prisťahovalcov a zastaviť činnosť Severoamerickej dohody o voľnom obchode.

Sahelianská zóna a panvové jazero v Čade zostáva jedným z najnebezpečnejších “horúcich bodov” na svete, pretože sa tam upevnili teroristické skupiny. V roku 2016 džihádisti uskutočnili niekoľko útokov do západnej časti Nigeru, Burkiny Faso a Pobrežia Slonoviny. V regióne zostáva aktívna al-Kájda, navyše nigérijské bezpečnostné sily Kamerunu a Čadu pokračujú v boji proti radikálom Boko Haram. Boj proti terorizmu, ktorý neprináša správne výsledky, hrozí, že povedie k humanitárnej katastrofe, ktorá na oplátku môže viesť ku krvavému povstaniu.

Demokratická republika Kongo trpí politickú krízu – prezident Joseph Kabila doteraz nepodpísal dohodu, podľa ktorej mal odstúpiť po voľbách, to jest do konca roka 2017. Strety medzi bezpečnostnými silami DRC a odporcovia prezidenta si v posledných mesiacoch vyžiadali životy desiatok ľudí. V prípade, že sa voľby opäť odložia, bude násilie pokračovať.

Po troch rokoch občianskej vojny sa táto mladá krajina stále zápasí s mnohými konfliktami – počet vnútorne vysídlených osôb dosiahol 1,8 milióna ľudí. Asi 1,2 milióna ľudí opustilo krajinu. Zlom nastal v decembri 2015, kedy bola podpísaná mierová dohoda, ale v júli bola roztrhaná. Diplomatické úsilie BR OSN smeruje k umiestneniu mierových síl v krajine , ale len ťažko zabráni ďalšej eskalácii.

Nová vláda Mjanmarska (predtým Barma) na čele s nositeľkou Nobelovej ceny Aun San Su Ťij, svetu prisľúbila, že mier a národné zmierenie budú jej hlavných prioritou. Avšak, nedávne prepuknutie násilia ohrozilo jej úsilie zamerané na ukončenie ozbrojeného konfliktu, ktorý trval takmer 70 rokov.

Prudký náklon k vojne v posledných rokoch prevyšuje našu schopnosť vysporiadať sa s dôsledkami, uzatvára Foreign Policy.

(Článok pôvodne vyšiel ako autorský komentár na Foreign Policy pod názvom: 10 Conflicts to Watch in 2017  – From Turkey to Mexico, the list of the world’s most volatile flashpoints got a lot more unpredictable this year, autora JEAN-MARIE GUÉHENNO.)

Mohlo by Vás zaujímať