BANDEROVCIFoto:
Peter Králik - 29.10. 11:22Diskusia: ?

FOREIGN POLICY: Kyjev velebením Banderovcov postupne odrádza Západ

V snahe urobiť z ukrajinských fašistov z druhej svetovej vojny hrdinov, Kyjev odrádza svojich najdôležitejších západných partnerov, píše nemecký politológ Andreas Umland.

“Oslavovanie ukrajinských nacionalistov z 2. svetovej vojny Kyjevom so sebou nesie skutočnosť, že sa od Porošenkovho režimu odvrátia západní spojenci – práve keď ich Kyjev potrebuje najviac,” napísal vo svojom článku nemecký politológ Umland v časopise Foreign Policy.

Umland poznamenal: “Málokde spory ohľadom dejín dosahujú takej úrovne intenzity a dôležitosti ako na Ukrajine. Obzvlášť dôležitou otázkou v tejto súvislosti je historický výklad “Organizácie ukrajinských nacionalistov” (OUN) pod vedením Stepana Banderu.

Skutočnosťou je, že mnoho členov strany bolo nebezpečnými nacionalistami a xenofóbmi, vysvetľuje analytik. A hoci sa k OUN kladne chová ukrajinský vládnuci establišment a veľká časť intelektuálnej elity, medzi Židmi, ukrajinskými Rusmi, liberálnou inteligenciou a západnými partnermi Ukrajiny sú postoje opačné.

foren2

To je dôvod, prečo sa zdá podivné rozhodnutie Kyjeva odovzdať Ukrajinský inštitút národnej pamäti (UINP), hlavný vládny orgán zodpovedný za historickú pamäť – do rúk mladých aktivistov, o ktorých výskumných činnostiach nie je nič známe, uvádza sa v článku.

Do čela inštitútu sa postavil Vladimír Vjatrovyč, pod ktorého vedením UINP aktívne čistí ideológiu OUN a činnosť tejto organizácie počas vojny.

“Prostredníctvom rôznych populárnych publikácií, vystupovaním v tlači, internetovými projektmi a ďalšími iniciatívami, UINP vykreslil vedúcich predstaviteľov skupiny ako národných hrdinov, nepoškvrnených a ušľachtilých”, pokračuje Umland.

Výsledkom je, že zatiaľ čo sa Ukrajina snaží integrovať do západnej kultúry, Kyjev predkladá notoricky známe vojnové ultranacionalistické hnutie ako vyvrcholenie ukrajinského vlastenectva. Pričom tieto myšlienky, ktoré propaguje UINP, sú v rozpore so zásadami samotného konceptu európskej integrácie. A na rozdiel od toho čomu veria niektorí Ukrajinci, integrácia Európy, ktorá začala v 50. rokoch, nebola primárne zameraná proti Moskve, zdôraznil politológ.

Ako jednu z najpálčivejších otázok súvisiacich s históriou OUN označuje Umland antisemitizmus.

UINP a ďalší pseudohistorici zakrývajú tieto udalosti a sústreďujú sa len na tie prípady, keď Ukrajinci (a nacionalisti medzi nimi) pomohli Židom.

Preto mnoho Ukrajincov nevie, že sa členovia OUN aktívne podieľali na protižidovských pogromoch  a to napriek skutočnosti, že ako ukrajinskí, tak západní historici túto informáciu zdokumentovali.

“Vzhľadom na to, že holokaust je stále prítomný v diskurze západnej spoločnosti, bude mať vývoj tohto druhu zničujúci účinok na medzinárodné vzťahy Ukrajiny a jej medzinárodný imidž, o jej kultúrnej diplomacii, ako aj  o vzťahu s Izraelom nehovoriac,” upozornil Umland.

Mohlo by Vás zaujímať