Angela Merkelová
BUDÚCNOSŤ EÚFoto: madworldnews.com
Peter Králik - 23.12. 8:31Diskusia: ?

FOREIGN POLICY: Západ by mal dúfať, že Merkelová prehrá

Jediný spôsob ako brániť Západ a jeho liberálnu demokraciu, je rozlúčiť sa s nemeckou kancelárkou. Píše Matthias Matthijs.

Podľa článku vo Foreign Policy, sa teraz veľa ľudí  snaží hľadieť na Merkelovú ako na “poslednú nádej slobodného sveta” a preto trvajú na jej znovuzvolení za kancelárku v budúcom roku.

“Tieto nádeje sú nebezpečne zavádzajúce. Nasadiť Merkelovej korunu morálneho vedenia je chybnou interpretáciou jej pôsobenia počas 11 rokov v úrade kancelára, ” zdôrazňuje Matthias Matthijs, docent medzinárodnej politickej ekonómie na Vysokej škole medzinárodných štúdií na univerzite Johna Hopkinsa.

Autor sa domnieva, že od nástupu globálnej krízy v roku 2008, kancelárka zaváhala a nesplnila očakávania na štyroch frontoch.

Po prvé, hovoríme o dlhových problémoch eurozóny. Pri snahe ich riešiť, nemecká vláda presadila tvrdé fiškálne úspory a štrukturálne reformy voči dlžným krajinám, čo viedlo ku katastrofálnym dôsledkom pre menovú úniu, ktorej budúcnosť sa stále javí ako “prinajmenšom neistá”.

Po druhé, zlyhala pri riešení ukrajinskej krízy a na tomto pozadí pri budovaní vzťahov s Ruskom. Podľa Matthijsa Nemecko plne dôverovalo NATO a sankčným opatreniam. Ale z pohľadu autora, tieto len posilnili Putinovu moc v jeho krajine.

Okrem toho teraz bude musieť Merkelová čeliť novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý má “malý záujem” na podpore sankčných opatrení, ktorý preukázal snahu po zlepšení vzťahov s Moskvou a netúži po bezpodmienečnom plnení záväzkov USA o vzájomnej obrane v rámci NATO .

Matthijs tiež zdôrazňuje, že nepriateľstvo spolkovej kancelárky voči Rusku zhoršuje situáciu. “Ponukou lepších vzťahov, by USA a EÚ mohli dať Putinovi dôvod spolupracovať so Západom,” myslí si.

Tretí frontom nazýva autor utečeneckú krízu. Keď Merkelová povedala “môžeme to zvládnuť” a pozvala do krajiny imigrantov, mnohí jej tlieskali. Ale nakoniec sa gesto obrátilo proti nej, keď EÚ musela pristúpiť na “cynickú dohodu” s Erdoganom, aby sa zastavil tok utečencov, pričom dohoda tento problém v žiadnom prípade nevyriešila.

Viac k téme

Po štvrté, ani Merkelovej Nemecko a ani EÚ ako celok, nedokázali zabrániť “postupnému skĺzavaniu do autoritatívnych režimov” v Maďarsku a Poľsku, uviedol Matthijs.

Najzaujímavejšou pasážou od Matthijsa je kritika EÚ vo vzťahu k povojnovému liberálno-demokratickému zriadeniu na Západe. Matthijs tvrdí, že “povojnový liberálny svetový poriadok bol založený na kompromise, ktorý dal  krajinám kontrolu nad domácou politiku tak dlho, kým sa pohybovali v široko liberalizujúcom smere.”

“Európska únia bola najskvelejším úspechom tohto poriadku”, tvrdí autor no zároveň pokračuje, že po Brexite, už EÚ nemôže byť mocensky udržiavaná nemeckým vedením. Podľa neho je EÚ náchylná k externej agresii.

Zaujímavým, aj keď očividne zúfalým nápadom autora je jeho návrh na vytvorenie červeno-červeno-zelenej koalície v Nemecku, ktorá by podľa neho mohla zvrátiť chybné kroky Angely Merkelovej a zachrániť liberálny poriadok. Išlo by o pragmatickú koalíciu SPD, Die Linke a Die Grünen.

Opatrná kritika liberálnej demokracie Západu, jej postmodernej a najmä postfaktuálnej ideologickej éry, sa tak postupne stáva verejným diskurzom aj na stránkach renomovaných časopisov ako je napríklad FOREIGN POLICY.

Mohlo by Vás zaujímať