USAFoto: freebeacon.com
ALI MEYER - 10.1. 9:58Diskusia: ?

FREE BEACON: Vďaka Trumpovi by sa mal hospodársky rast za dva roky zdvojnásobiť

Rast HDP by sa mal zvýšit z 1,6 % na 3,6 % v roku 2018.

Podľa predpovede Deutsche Bank, by mala Trumpova politika “vyvolať novú éru rastu americkej ekonomiky, ktorá by mohla slúžiť ako globálna šablóna.”

Trumpova politika má zvýšiť HDP na 2,4% v roku 2017 a na 3,6% v roku 2018, čo je viac než dvojnásobok priemerného rastu 1,6% počas Obamovej administratívy.

“Rast hrubého domáceho produktu by mal zdvojnásobiť svoju súčasnú hodnotu v programe, ktorý chce eliminovať predpisy naprieč širokým pásom kritických sektorov, zriadi daňovú reformu, ktorá zníži osobnú či firemnú daň a vyťaží najmenej 1 bilión dolárov na zlepšenie mostov, ciest a ďalších verejných projektov,” píše FreeBeacon.

Trumpov vplyv na americký ekonomický rast by mohol mať aj dopad na celosvetovú ekonomiku, ako spomína Deutsche Bank celosvetové HDP by tak mohlo zrásť z 3% na 3,4%.

“Takáto zmiešaná politka by mala potenciál prebudiť rast produktivity,” tvrdí hlavný ekonóm Deutsche Bank David Folkerts-Landeau. “Zatiaľ čo Trump prinášu vyššiu neistotu, je to predsa len lepšie ako istota pokračovania v priemernosti.

Trump sústredí svoju politiku od agresívnej menovej politiky na fiškálnu, ktorá sa zameria predovšetkým na rast. Podľa Deutche by to pomohlo americkej ekonomike vytrhnúť sa z cykla stagnácie.

“Takáto politika bude úspešná v zmenení americkej ekonomiky z nízko rastovej sektorovej stagnácie na podstatne vyšší výkon,” tvrdí ekonóm. “Nebudeme prekvapení ak sa naše odhady zdvojnásobenia HDP v USA v najbližších dvoch rokoch naplnia a ani z toho, že prídu aj ďalšie významné posuny smerom hore, ako je majetkové ocenenie či posilnenie dolára.”

(Článok vyšiel v pôvodnom znení na portáli FreeBeacon.com)

Mohlo by Vás zaujímať