LiečiváFoto:
Katarína Ťažká-Magyarová - 11.1. 17:33Diskusia: ?

Ľudová medicína

Zaujíma poznatky o liečivých účinkoch rastlín k nám prichádzajú i od domorodých národov Afriky, i zo Severnej a Južnej Ameriky. Z týchto oblastí sa pomaly dostávajú do strednej Európy aj jednotlivé rastlinné liečivé prípravky.

Trochu histórie
Zakladateľmi staroindickej medicíny boli v 6. – 5. storočí pred n.l. lekári Šašruta a Čaraka. Od nich pochádzajú prvé záznamy o chirurgii, ale aj o potrebe správnej výživy, keď tvrdili, že pre chorého je veľmi dôležité ako konzumujú. Lekársku vedu starého Ríma reprezentuje lekár gréckeho pôvodu Dioscurides, ktorý okolo roku 60 nášho letopočtu vydal prvú knihu o liečivých rastlinách s opisom približne šesťsto rastlín. Po ňom nasledoval Galenos ( 129 – 200 ), ktorý okrem geniálnych chirurgických výkonov liečil aj bylinkami. Zložité zmesi z mnohých liečivých rastlín sa doteraz nazývajú galeniká.

„Nech ti je liek potravou a potrava liekom.“ ( Hippokrates )

Tradičná medicína – na zdravé dýchanie
Prinášame Vám tradičné recepty aj s opisom byliniek ( fotografia ), ktoré budú rozdelené do ôsmych častí ( článkov ).
Časť prvá : ( http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/ludova-medicina/15502/ )
Druhá časť: ( http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/ludova-medicina-2/15712/ )
Tretia časť: ( http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/ludova-medicina-3/15875/ )

Dnes Vám prinášame časť štvrtú:

Univerzálny prsný čaj
Pripravíme čajovú zmes z rovnakých dielov listu ( kvetu ) podbeľa, kvetu divozela, prvosienky, vňate pĺúcnika, sedmokrásky a dúšky. Čaj pripravený obvyklým spôsobom pijeme ochutený medom a citrónom niekoľko dní, najmä v chrípkovom období.

Fialkový med podľa „Zelinkára“ Juraja Fándlyho
Usušenú vňať fialky zomelieme na prášok a pridáme také množstvo teplého medu, aby sa vytvorila hustejšia kaša. Viackrát denne jednu lyžičku „pomaly púšťame dolu, do hrdla“, lebo med liečivo pôsobí najmä v pažeráku, nie v žalúdku.

Chrenový medicína
Jemne postrúhaný chren rozmiešame s medom v pomere 1:1 na kašu. Viackrát denne užijeme lyžičku takto upraveného medu pri chrípkových ochoreniach a pri jarnej únave.

Čajová zmes na podporu liečby tuberkulózy
Zmiešame rovnaké diely koreňa skorocelu, vňate stavikrvu, pľúcnika, prasličky a slezu. Obvyklým spôsobom pripravený čaj z tejto zmesi pijeme 2- až 3 – krát denne.

Iný recept
Na prípravu čaju požijeme rovnaké diely mletého alebo rozdrveného koreňa omanu a sladkovky. Dve lyžice zmesi dáme do ½ litra studenej vody, necháme postáť, potom pomaly zohrievame až do varu a prikryté necháme vychladnúť. Osladíme medom a pijeme ráno a večer po polovici množstva.

Bylinka – Pľúcnik lekársky ( Pulmonaria officinalis )
Už názov napovedá, že je to rastlina pľúc, a navyše aj lekárska. Nie je problém nájsť ju v jarnom lese, hneď po zídení snehu sa objaví takmer všade. Zber pľúcnika je preto pohodlný, kvitnúce stonky môžeme zberať hneď po rozkvitnutí, listy až neskôr, keď celkom vyrastú. Droga sa dá bežne kúpiť v lekárni.
Čaj z kvetov a listov pľúcnika pomáha pri zápaloch i zahlienení pľúc a priedušiek, astme a kašli. Má hojivé účinky aj na sliznice úst, pažeráka a žalúdka po požití horúcich jedál, nápojov, chemikálii a pod. Je tiež dôležitou súčasťou prieduškových bylinkových inhalácii.
Pľúcnik mierne zvyšuje zrážanlivosť krvi a našli sa v ňom niektoré nebezpečné látky, preto ho užívame v zmesiach s ďalšími rastlinami, vždy len niekoľko dní v čase potreby.

 

Príprava čaju:

2 ČL sušeného pľúcnika dajte do sitka na čaj a zalejte 2,5 deci vriacou vodou. Pľúcnikový čaj lúhujte 12 – 15 minút. Teplý čaj pite počas akútnych zdravotných problémov 2 – 3 krát za deň. Pľúcnikový čaj Vám pomôže počas chrípky, kašľa, nádchy, bolesti hrdla, zápale, bolestiach brucha, plynatosti, ťažkom trávení. Tento čaj pite počas prepuknutých zdravotných ťažkostí. Nepite ho však dlhodobo – maximálne troj týždňová kúra.

 

Zhrnutie účinkov pľúcnika lekárskeho na zdravie:

Podporuje: imunitný systém, antiseptické účinky
Odstraňuje kašeľ, hlieny, podporuje zdravé dýchacie cesty, eliminuje prejavy alergii, astmy
Prečisťuje a stimuluje štítnu žľazu, vnútorné žľazy, vyrovnáva hladinu hormónov, vhodná pre ľudí s narušenou činnosťou štítnej žľazy
Podporuje tvorbu krvných doštičiek, prevencia vzniku Anémie, podporuje zrážanie krvi, vhodná pri silnej menštruácii, zmierňuje krvácanie
Podporuje trávenie, upravuje rovnováhu žalúdka, žlčníka, odstraňuje plynatosť
Má močopudné účinky, odstraňuje zápaly močových ciest, odvodňuje, regeneruje
Podporuje a urýchľuje hojenie pokožky, poranení a rôznych kožných chorôb

Latinský názov pľúcnika pulmeo znamená v preklade pľúca a vychádza zo základného uplatnenia pľúcnika na liečbu zápalu pľúc a ďalších dýchacích problémov. V 19. storočí užívali odvar z pľúcnika ako vynikajúci prostriedok proti suchotinám. Podľa farby kvetov vieme posúdiť, ako dlho už rastlina kvitne. Na začiatku kvitnutia sú kvety pľúcnika červené, postupne sa menia na modrofialové.