PropagandaFoto: Ilta Sanomat záber z videa
Juraj Poláček - 11.1. 11:40Diskusia: ?

Manipulácie (proruskej) propagandy

Odkazy na Aeronet sú odkazmi na časované bomby

Viackrát sme čitateľom vysvetľovali, že sme médium, ktoré má ostro vyhranený názor. Nezakrývame to a popisujeme svet, resp. udalosti v ňom spôsobom, ktorý zodpovedá optike nášho videnia. Zároveň ale nemanipulujeme, neklameme, nepíšeme lži. To však nie je prípad portálu Aeronet, ktorý cieľavedome publikuje neozdrojované informácie, ktoré sa pri bližšom skúmaní ukážu ako nepravdivé

Porovnajte text, ktorý napísali ku súťaži krásy v Helsinkách v článku s názvom “Finská soutěž Miss Helsinki 2017 skončila skandálem a manipulacemi v zákulisí“, oproti originálnemu originálnemu fínskemu zdroju :

Aeronet píše: ” Sephora Ikalaba, 19-letá uprchlice z Afriky, kterou v rámci dobrovolných kvót přijalo Finsko počátkem minulého roku.

Ilta Sanomat:  Narodila sa v Kongu a do Fínska sa presťahovala vo veku 6 rokov so svojimi príbuznými.

Aeronet píše: “Sephoru Ikalabu do soutěže přihlásila nezisková organizace KIOS, organizace bojující za práva žen ve Finsku a ve spolupráci s finským ministerstvem kultury s pomocí tlumočníka prošla Sephora všemi koly soutěže až do finále, kde zvítězila a porazila domácí finské krasavice.

Ilta Sanomat:  Ikalaba bola už vo Fínsku obeťou domáceho násilia a do súťaže sa podľa vlastných slov prihlásila, aby prezentovala svoje skúsenosti a zároveň odhodlanie sa s nimi “popasovať”.

Ako vidno z videa v článku, Aeronet klame, Sephora Ikalaba rozpráva plynule fínsky.

A ostatné informácie o vzbure sponzorov, o ktorých písal Aeronet, sa pri zbežnom skúmaní fínskych zdrojov nepreukázali.

Stále platí, že ženy v súťaži Miss by mali byť najkrajšie, je zrejmé, že porota mala iné kritériá. Ikalaba rozhodne nie je najkrajšia, zároveň sa však ukazuje, že vzhľadom na jej kompletnú naturalizáciu je nemožno považovať za migrantku. Je to proste Fínka trocha iného výzoru.

Že rozhodla porota tak ako rozhodla? Nie je to náš problém, my si riešme vlastné Miss

Dôležité však je, prečo sa do toho obul Aeronet a prečo píše očividné lži, ktoré skôr alebo neskôr museli vyplávať na povrch. Propaganda má svoje krivoľaké chodníčky. Napríklad si myslíme, že celý cirkus okolo “ruskej hrozby” je americký hoax na ovplyvnenie vnútropolitického boja a odvrátenie pozornosti od škandálneho obsahu uniknutých mailov od Clinton Foundation, cez Democratic National Committee, osobné maily Hillary Clintonovej, jej šéfa kampane Podestu až po obsah komunikácie Georga Sorosa.

Aký význam má potom vypúšťanie klamlivých správ Aeronetu? Je to tak ako hovoria propagandisti Európskych hodnôt a iní virtuálni bojovníci s Ruskom, že ide o riadenú ruskú propagandu? Alebo je to sofistikovaný projekt false flag protiruskej strany, kde sa vydávajú správy “akože” spochybňujúce západnú demokraciu, ktoré sa po odhalení ich nepravdivosti stanú presným opakom?

V tomto momente neviem. Viem však, že odkazy na Aeronet sú odkazmi na časované bomby.