Boris Kollár Marián Kotleba
DOMÁCEFoto: imgur
Alexander Adamecký - 11.1. 18:54Diskusia: ?

MÝTUS VYVRÁTENÝ: Voliči Kollára by nevolili Kotlebu a naopak. Pozrite si reakcie spomínaných strán

Voliči antisystémových politických subjektov sa niektorým môžu zdať rovnakí, no opak je pravdou.

Denník N zverejnil článok, v ktorom sa nachádza zaujímavý prieskum. Viac ako 8 z 10 voličov hnutia Sme Rodina by si nevedelo predstaviť, že by volili ĽSNS. Platí to aj naopak, teda 8 z 10 voličov ĽSNS by nevolilo Borisa Kollára. Tento prieskum, ktorý vypracoval Focus, vyvracia mýtus o totožných voličoch oboch politických subjektov.

Od volieb sme si mohli v médiách prečítať desiatky správ, ktoré tvrdili, že voliči Kollára a Kotlebu sú z tej istej ‘fajty’, no spomínaný prieskum tieto tvrdenia poprel. Zaujímavosťou tiež je, že zatiaľ čo voliči Kollára sú zložení v pomere žena-muž 2:1, u voličov Kotlebu je to naopak, teda ĽSNS volili z dvoch tretín muži. Tento fenomén by sa dal prisúdiť Kollárovmu ‘čaru’ u žien, no nemusí to byť spôsobené len tým. V prieskume sa tiež ukázalo, že pre voličov Kollára sú najpodstatnejšie sociálne témy, zatiaľ čo pre voličov Kotlebu sú najdôležitejšie “záujmy Slovenska”. Práve vďaka sociálnym témam zabodoval Kollár u mamičiek na materskej a taktiež u exekvovaných osôb.

Ďalší mýtus spočíval v tom, že sa Kollár dostal do parlamentu na protiimigračnej vlne. Videá, ktoré Kollár zverejňoval ešte pred svojim vstupom do politiky, dosahovali na vtedajšie pomery čísla ‘páčikov’ v tisícoch a videní v státisícoch. Prieskum ale ukázal iné čísla. Zatiaľ čo voličov ĽSNS trápila primárne otázka utečencov a terorizmu u 8.1 percenta opýtaných, pre voličov Sme Rodina to bolo prioritou len pre 3.4 percenta opýtaných.

K týmto číslam sa vyjadrili aj zástupcovia spomínaných politických strán. „Naše elektoráty musia byť odlišné. My nie sme za stavovský štát, my sme presvedčení, že patríme do západnej civilizácie, že EÚ je viac pozitívum, ako negatívum. Rozdiel je v tom, že oni chcú úniu rozvrátiť a my ju opraviť,“ tvrdí podľa Denníku N Boris Kollár. Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík vidí rozdiel najmä v otázkach členstva v EÚ a NATO, doterajších výsledkoch v exekutíve (Banskobystrická župa) a v tom, že za ich stranou nie sú oligarchovia.

Posledné tvrdenie Uhríka by sa dalo brať ako útok na hnutie Sme Rodina, ktoré v kampani pred voľbami tlačilo na pílu v boji proti oligarchom. To ale zrejme Kotlebovci berú ako nejakú ‘zásteru’, pod ktorou sa skrýva ‘kontrolovaná opozícia’, ktorú platí nejaký skrytý hybateľ. Buď to, alebo považujú za oligarchu samotného Kollára.

Mohlo by Vás zaujímať