ObamaFoto: TASR
Paul Sperry - 17.2. 15:55Diskusia: ?

NEW YORK POST: Ako Obama pripravuje intrigy, aby sabotoval prezidentovanie Trumpa

Vyzbrojená databázou Obamovej kampane z roku 2012, OFA plánuje kampaňovať za zvolenie demokratických kandidátov pripravených získať späť Kongres a postaviť múr odporu voči Trumpovi

Keď bývalý prezident Barack Obama povedal, že bol “povzbudený” anti-Trumpovými protestmi, posielal tak jeho vojakom správy o schválení. Vojská? Áno, Obama má armádu štváčov – približne viac ako 30.000 ľudí – ktorí budú bojovať proti jeho republikánskemu nástupcovi na každom kroku jeho historického predsedníctva. A Obama ich bude viesť z bunkru menej ako dve míle od Bieleho domu.

Čo sa zdá byť ako veľmi neobvyklé pre bývalého prezidenta, Obama vo Washingtone len tak nezostane pozadu. Pracuje v zákulisí na tvorbe toho, čo sa dá skutočne nazvať tajnou vládou nielen na ochranu jeho hrozivého dedičstva, ale na sabotovanie novej administratívy a jej populárneho programu “America na prvom mieste.

Robí to prostredníctvom siete ľavicových neziskových organizácií vedených Organizáciou pre akciu. Za normálnych okolností by ste očakávali, že organizácia zriadená na podporu politika a jeho agendy, “zatvorí krám” po tom, čo kandidát odíde z funkcie, no nie Obamova OFA. Skôr sa chystá do boja s rastúcim vojnovým fondom a viac ako 250 kanceláriami po celej krajine.

Od zvolenia Donalda Trumpa, táto málo známa, ale dobre financovaná protestná armáda navýšila personál a zúrivo verbuje mladých liberálnych aktivistov, prehlasujúcich na svojich internetových stránkach, “Necúvame.” Rozhodnutí zachrániť Obamove dedičstvo, kreslia bojové línie pri otázkach imigrácie, Obamacare, rasových vzťahov a zmeny klímy.

Obama je dôverne zapojený do operácií OFA a dokonca aj tweetov z účtu skupiny. V skutočnosti dal rozkazy pešiakom OFA, aby vytiahli do boja proti Trumpovmu víťazstvu, kvôli ktorému sú tak naštvaní.

Je v poriadku, keď sa každý cítil v strese, bol smutný či znechutený,” uviedol v konferenčnom hovore z Bieleho domu. “Ale dostaňte sa cez to.” Žiadal, aby “išli dopredu chrániac to, čo sme dokázali.

Teraz je čas na to, aby ste sa zorganizovali,” povedal. Takže nebuďte skľúčení.

Ďaleko od trucovania, OFA aktivisti pomáhali organizovať anti-Trumpovské pochody naprieč americkými mestami, z ktorých sa niektoré premenil na nepokoje. Po tom, čo Trump vydal dočasný zákaz na imigráciu zo siedmich moslimských národov náchylných na terorizmus, demonštranti zablokovali letiská, skandujúc: “Žiadny zákaz! Žiadny múr! Útočisko pre všetkých!

Federálne daňové evidencie uk&zujú, že OFA vedené “nestrannými” starými Obamovými asistentmi a pracovníkmi kampane disponuje 32,525 dobrovoľníkmi po celej krajine. Hnutie registrovaný podľa zákona 501 (c) (4) nemusí zverejňovať svojich darcov, ale isté je, že boli štedrí. Rozpočet OFA narástol príspevkami a grantami od čias organizácie Obamovej kampane “Obama pre Ameriku” v roku 2013 na viac ako 40 miliónov dolárov.

OFA, podľa záznamov IRS, hovorí, že trénuje mladých aktivistov na rozvoj “organizátorských zručnosti.” Vyzbrojená databázou Obamovej kampane z roku 2012, OFA plánuje kampaňovať za zvolenie demokratických kandidátov pripravených získať späť Kongres a postaviť múr odporu voči Trumpovi na druhom konci Pennsylvania Avenue.

V tomto úsilí bude OFA podporované Obamovou nadáciou, vedenou Obamovým bývalým politickým riaditeľom a predsedom Národného Demokratického výboru pre zmenu volebných obvodov, ktorý bol založený minulý mesiac Obamovým priateľom Ericom Holderom aby dokončil to, čo on a Obama volajú republikánske “prekresľovanie” (gerrymandering) parlamentných okresov.

Obama na to všetko bude dohliadať z tieňa Bieleho domu nachádzajúceho sa dve míle od Trumpa. Obsahuje sídlo, ku ktorému stavia vysokú tehlovú nadstavbu po celom obvode s kanceláriou financovanou daňovými poplatníkmi s jeho vlastným vedúcim pracovníkom a tlačovým hovorcom. Michelle Obamová si tam tiež otvorí kanceláriu, spolu s Obamovou nadáciou.

Rozhodnutý k boju prebuduje spustošenú demokratickú stranu. Obama dúfa, že dosadí svojho bývalého šéfa pre občianskeho práva Toma Pereza do čela Demokratického národného výboru.

Perez sa snaží o uvoľnenépredsedníctva DNC, prehlasujúc “Je čas organizovať a bojovať. Musíme sa postaviť k ochrane úspechov prezidenta Obamu,” a zároveň sľubujúc,”Chystáme sa postaviť najväčšiu silu podporovanú prostými voličmi, akú táto krajina kedy videla”.

55-ročný Obama nie je pripravený ísť pokojne do dôchodku ako iní ex-prezidenti.

Budete ma vidieť na začiatku budúceho roka,” povedal po voľbách svojim vojakom z OFA, “a budeme v pozícii, kedy môžeme začať kuchtiť všetky tie druhy skvelých vecí.

Ex-prezident dodal: “Ide o to, že som ešte stále zapálený a pripravený pokračovať.

Zdroj: New York Post