NázorFoto: TASR
Milan Krajniak - 4.7. 7:30Diskusia: ?

Odmietam Kotlebov a Matovičov cirkus. V politike musí byť aspoň elementárna úcta a rešpekt

Išiel by Kotleba do divadla v teplákoch? Prečo nebol Matovič zásadový už pred svojím prejavom, ale až po svojom prejave?

Pred mesiacom som v parlamente kritizoval Mariána Kotlebu za to, že vystúpil v rozprave v polokošeli s krátkym rukávom. Kotleba mi odpovedal takto: “Neviem o tom, že by niekde bolo napísané, ako má človek chodiť oblečený do cirkusu.”

Pre Kotlebu je parlament cirkusom. Pre mňa osobne je Národná rada najdôležitejšou inštitúciou slovenskej demokracie. Môže sa nám stokrát nepáčiť, akí poslanci v parlamente sedia, ale zvolili si ich slovenskí občania v slobodných voľbách. Národná rada je vždy aktuálnym zrkadlom, v ktorom sa odrážajú konkrétni zástupcovia slovenských občanov. Kvôli nim si parlament zaslúži aspoň elementárnu úctu a rešpekt.

Rešpekt a úctu môžeme do Národnej rady vrátiť iba my, poslanci. Aj svojím vzhľadom a vystupovaním dávame na známosť, aký vzťah k parlamentu máme. Ak na dôstojnom oblečení naozaj nezáleží, prečo potom nechodíme do divadla v teplákoch? Na Slovensku je prejavom slušnosti, že si človek oblečie oblek minimálne na dve udalosti – na svadbu a na pohreb. Nech už sa tejto svadby alebo pohrebu zúčastní ktokoľvek, naše oblečenie je prejavom úcty k tým, ktorých sa udalosť týka. A parlament sa týka všetkých občanov Slovenskej republiky.

Marián Kotleba však nie je jediný poslanec, ktorý vystúpil v Národnej rade v tričku s krátkym rukávom. Igor Matovič chodí chodí na zasadnutia parlamentu v tričku pravidelne. Chápem, že má na premiéra Fica ťažké srdce. Ani ja neverím, že ho polícia mesiac pred voľbami začala vyšetrovať náhodou. Neverím ani tomu, že po Ficovej tlačovke vypočula NAKA kľúčového svedka náhodou už na druhý deň – v podvečerných hodinách v sobotu. Ale to Matoviča ešte neoprávňuje, aby z Národnej rady robil svoj reklamný nosič.

Pred svojím ostatným prejavom pri odvolávaní ministra vnútra Kaliňáka rozložil Matovič na zem pred rečnícky pult veľký transparent s Bašternákom a Kaliňákom. Bugár prerušil rokovanie a Danko potom oznámil, že parlament nebude rokovať. Igor Matovič dal nakoniec transparent preč, Danko mu poďakoval, ocenil jeho ústretovosť a odovzdal mu slovo. Matovič dohovoril a opäť rozvinul na zem svoj reklamný plagát. Schôdza bola nakoniec odročená na neurčito.

Poslanec Matovič a niektorí ďalší opoziční poslanci potom viedli vzletné reči o cenzurovaní opozície a potláčaní demokracie. Pýtam sa, ak tu naozaj ide o takéto vznešené princípy, prečo potom Igor Matovič najskôr svoj transparent zvinul, aby mohol prehovoriť? Prečo nebol zásadový už pred svojím prejavom, ale až po svojom prejave? Podľa mňa preto, lebo mu išlo iba o jeho show a performance. Argumenty a názory ďalších dvadsiatich opozičných poslancov, ktorí sa prihlásili do rozpravy, mu boli úplne ukradnuté.

Odmietam vnímanie parlamentu ako reklamného nosiča. Odmietam predbiehanie sa v tom, kto prinesie do parlamentu väčší bilbord alebo transparent. Ak to už nebude médiá zaujímať, budeme púšťať aj hudobný podmaz? A keď ani to nebude stačiť, budeme púšťať balóniky a z balkónu hádzať konfety?

Odmietam vnímať parlament ako cirkus a preto nebudem z parlamentu cirkus ani robiť. Ak neobnovíme rešpekt a úctu k Národnej rade, ľudia nebudú mať úctu a rešpekt ani k demokracii. Kotlebovi a Matovičovi je to možno jedno, ale mne na tom záleží. Parlament je zrkadlom, v ktorom sa odráža aktuálny stav Slovenska. Zrkadlo však za tento stav nezodpovedá. Preto nám nepomôže, ak ho budeme zosmiešňovať, ak z neho budeme robiť cirkus, alebo ak ho rozbijeme. Skôr treba vymeniť tie karikatúry, ktoré v ňom vidíme.

Mohlo by Vás zaujímať