IntegráciaFoto: DPA
Katarína Ťažká-Magyarová - 10.1. 17:58Diskusia: ?

Rozsudok Štrasburgu: Moslimské dievčatá musia navštevovať plavecký krúžok s chlapcami

Školy by sa mali zaviazať, že mladé moslimské dievčatá budú mať plavecký krúžok s chlapcami, tzv. zmiešanú výučbu plávania. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu takto rozhodol v utorok. Povinná účasť takýmto rozhodnutím skutočne obmedzuje náboženskú slobodu.

Odôvodňujú to oficiálnym záujmom o sociálnu integráciu prostredníctvom vzdelávania a nábožensky motivovaná požiadavka o oslobodenie moslimských rodičov bola zamietnutá.

Konkrétne dve moslimské rodiny z Baselu odhlásili svoje mladé dcéry z pohlavne zmiešaných krúžkov plávania . Školské predpisy ale umožňujú oslobodenie len v prípadoch dosiahnutia puberty alebo zo zdravotných dôvodov.

Tureckí rodičia so švajčiarskym občianstvom sa odvolávali na svoje náboženské presvedčenie a tvrdili, že ani dievčatá pred pubertou by nemali plávať s chlapcami.

Škola uložila študentom pokutu

Školské orgány Basler museli postihnutým rodinám robiť rozsiahle ústupky tým, že ponúkli deväť a jedenásťročným dievčatám nosenie burkini – plaviek pokrývajúcich celé telo. Taktiež bolo zaistené, že dievčatá mali oddelenú šatňu od chlapcov.

Rodičia toto odmietli a úrady nakoniec uložili rodičom pokutu vo výške približne 325 eur na jednu študentku. Švajčiarske súdy zamietol sťažnosti proti týmto sankciám v oboch prípadoch.

Štát má právo obmedziť slobodu vyznania

Štrasburg teraz potvrdil konanie. Štát má právo v tomto prípade obmedziť slobodu vyznania, ak ide o zabezpečenie účasti študentov na telesnej výchove. Škola hrá v procese sociálneho začlenenia “prominentnú úlohu” a to najmä pre deti s prisťahovaleckým pôvodom, ako sa píše v jednomyseľne vynesenom rozsudku sudcov v Štrasburgu.

Je v záujme detí zúčastniť sa všetkých vzdelávacích a výchovných plánov školy. Tento spoločenský záujem prevažuje nad osobnými náboženskými predstavami rodiny.

Zdroj: Článok vyšiel na nemeckom portáli magazínu Focus pod názvom: “Muslimische Mädchen müssen zum Schwimmunterricht mit Jungen