Marine Le Pen
DEMOKRACIAFoto: Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com
Patrick J. Buchanan - 11.1. 3:05Diskusia: ?

THE AMERICAN CONSERVATIVE: Povstávanie neliberálnej demokracie, píše Patrick J. Buchanan

Súčasná kríza v Európe bola vytvorená sťahovaním desiatok miliónov národov tretieho sveta, národov, ktoré sa nikdy predtým neasimilovali v žiadnej európskej krajine a tým znečisťujú a otravujú tradičnú kultúru týchto národov. To spôsobilo, že milióny voličov zareagovalo a vyhlásilo: Ak je toto, čo liberálna demokracia produkuje, potom do čerta s tým.

Najnaliehavejšou hrozbou pre liberálnu demokraciu na začiatku roka 2017 nie je autokracia,” píše William Galston z Wall Street Journal , “je to neliberálna demokracia.

Galstonova diagnóza nie je zlá, a jeho volanie na poplach nie je márne.

Prečo sa však americký veľký export, liberálna demokracia, teraz javí ako cirkev so zmenšujúcim sa zborom, keď ešte nedávno, na konci studenej vojny to vyzeralo, že bude budúcnosťou Západu, ak už nie celého ľudstva?

Prečo liberálna demokracia stráca svoju príťažlivosť?

Odpoveď naznačuje príbeh z prednej strany toho istého denníka o francúzskych prezidentských voľbách.

V záverečnom kole francúzskych volieb budúci rok v máji, je pravdepodobné, že sa výber zredukuje na Marine Le Penovú alebo Francois Fillona.

Le Penová je kandidátkou Národného frontu s heslom “nechajme Francúzsko Francúzom”  Fillon je tradicionalistický katolík zo severozápadu Francúzska, z domova mučeníckeho odporu voči revolúcii – z legendárneho Vendée.

Fillon vyhral medzi praktikujúcimi aj nepraktikujúcimi katolíkmi spôsobom lavíny a získal 3 z 5 hlasov aj tých, ktorí sa hlásia k inej viere.

Le Penová chce, aby Francúzsko vystúpilo z EÚ a priblížilo sa k Vladimírovi Putinovi. Jej kandidatúru ženie vpred prítomnosť päť miliónov Arabov a moslimov v súčasnosti nachádzajúcich sa vo Francúzsku, možný príchod ďalšých miliónov a nedávne islamské teroristické činy.

Fillon uspel v primárnych voľbách, keď sám seba označil ako ako človeka katolíckej viery, hodnôt a ako odporca manželstiev osôb rovnakého pohlavia a potratov. Nezavrhuje sekularizmus, ale verí, že to Francúzsko, ktoré bolo nazývané “najstaršou dcérou cirkvy” by tiež malo byť vypočuté.

Čo nám obe kandidúry Le Penovej a Fillona hovoria dokopy?

Francúzsko a Európa sa môže neúprosne vzďaľovať od liberálno demokratickej, odkresťančenej a bojovne sekulárnej Ameriky. Ak sme budúcnosť, zdá sa, že Francúzsko a Európa chce túto budúcnosť stále menej a menej.

Kým naše elity vítajú imigráciu tretieho sveta, ktorá mení tvár Ameriky, Francúzsko a Európa sa v reakcii proti tomu postupne sťahujú. Francúzi si želajú zostať kým a čím sú a to krajinou prevažne jedného jazyka, jednej kultúry, jedného národa.

Amerika hlása, že všetky náboženstvá sú si rovné a malo by byť s nimi zaobchádzané rovnako. Nezdá sa však, že by Francúzsko zdieľalo toto liberálne presvedčenie. A rovnako, ako sa zdá, že na Blízkom východe nechcú žiadne ďalšie kostoly alebo kresťanov, Francúzsko a Európa sa zdá, že nechcú žiadne ďalšie mešity alebo moslimov.

Tam kde americké elity môžu osláviť manželstvo osôb rovnakého pohlavia a “reprodukčné práva“, stále viac a viac Európanov sa ztotožňuje so sociálnymi hodnotami Putinovho Ruska. Po Európe sa vzdúvajú proputinovské strany. Proamerické strany čelia stratám a zbehnutiam.

Vzhľadom k tomu, že ľudské bytosti sú si rovné, musí byť odmietnutá akákoľvek forma etnocentrizmu, ktorá popiera ich rovnosť,” píše Galston.

To môže byť celkom dobre to, čo liberálna demokracia nariaďuje.

Ale 24 národov, ktoré sa zjavili po rozpadu ZSSR, Československa a Juhoslávie boli postavené na základoch etnonacionálnych – Chorvátsko a Srbsko, Estónsko a Lotyšsko, Gruzínsko a Arménsko, Azerbajdžan a Moldavsko.

A neboli to práve jedinečné etnické identity, ktoré spôsobili odtrhnutie sa Južného Osetska a Abcházska od Gruzínska?

Viac k téme

V skutočnosti, ak to, čo má Amerika v ponuke, je liberálna demokracia 325 miliónov ľudí,  ktorá je multirasová, multietnická, multikultúrna, viacjazyčná, ktorá oslavuje “rozmanitosť“, potom kde v Európe je možné nájsť veľkú stranu, ktorá by o týchto myšlienkach hovorila ako o budúcnosti vlastnej krajiny a že kontinent by ich mal prijať?

Európske národy do značnej miery utekajú preč od budúcnosti amerických kázaní a sľubov.

Národy Európy povstávajú proti tomu, čo liberálna demokracia stvorila v USA.

Galston správne tvrdí, že “niekoľko vodcov a hnutí na Západe sa opovážili popierať myšlienku samotnej demokracie.

Pravda, až doteraz. Ale na celom svete sa Cézarimus vydal na pochod

Rusko, Čína, Turecko, Egypt a Filipíny ilustrujú novú popularitu silných štátov. Západní liberáli najprv fandili radikálom počas Arabskej jari, ale to, čo vzniklo, utlmilo ich nadšenie. Slobodné voľby v Palestíne a Libanone vyprodukovali víťazstvo pre Hamas a Hizballáh.

Hoci Galston karhá poľskú a maďarskú vládu ako neliberálne demokracie, zdá sa, že sa to neodrazilo na ich domácej popularite.

Čo teda bude ďalej?

Súčasná kríza v Európe bola vytvorená sťahovaním desiatok miliónov národov tretieho sveta, národov, ktoré sa nikdy predtým neasimilovali v žiadnej európskej krajine a tým znečisťujú a otravujú tradičnú kultúru týchto národov.

To spôsobilo, že milióny voličov zareagovalo a vyhlásilo: Ak je toto, čo liberálna demokracia produkuje, potom do čerta s tým.

Má Amerika v ponuke niečo, čo spôsobí obrat Európy naspäť a že sa vráti do objatia liberálnej demokracie? A ak sa Európa vzďaľuje od toho, čo Amerike slušalo, prečo neskúsiť niečo iné?

V Brexite, Angličania zahlasovali proti rôznorodej liberálnej demokracii, ktorá získala moc v ich hlavnom meste Londonistane.

Víťazstvo Donald Trumpa predstavovalo odmietnutie Ameriky Baracka Obamu. Nebude od jeho úspechu závisieť, či Amerika pri pohľade naspäť bude na mandát prezidenta Obamu spomínať s nostalgiou?

Naši Otcovia zakladatelia verili, že demokracia reprezentovala degeneráciu republiky; báli sa jej, nenávideli ju a cítili, že to bola predzvesť diktatúry. Možno budú mať zase pravdu

Zdroj: Článok vyšiel na portáli The American Conservative pod názvom “The Rise of Illiberal Democracy

Mohlo by Vás zaujímať