TrumpFoto: ABC News
SITA/KV - 17.2. 8:50Diskusia: ?

Trumpova vláda v chaose – Harward odmietol ponuku bezpečnostného poradcu

Ďalšími možnými nominantmi na obsadenie predmetnej pozície sú vyslúžený generál David Petraeus, zastupujúci poradca pre národnú bezpečnosť Keith Kellogg, ako aj Flynnova námestníčka Kathleen McFarlandová.

Stabilizácia bezpečnosti v administratíve amerického prezidenta po vyhodení Flynna ako poradcu pre národnú bezpečnosť sa nedarí realizovať. Ponuku na jedno z najdôležitejších miest vo vláde odmietol viceadmirál vo výslužbe Robert Harward

Je ešte predčasné špekulovať, čo znamená a aké má toto rozhodnutie dôsledky

Biely dom tvrdí, že sa Harward rozhodol neprijať Trumpovu ponuku z rodinných dôvodov. Podľa amerických médií má byť však kameňom úrazu skutočnosť, že viceadmirál chcel do tejto vysokej funkcie priniesť svoj vlastný tím.

Harward momentálne pôsobí v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch ako výkonný riaditeľ pobočky amerického zbrojárskeho koncernu Lockheed Martin, informovala v noci nadnes britská spravodajská stanica BBC.

Ďalšími možnými nominantmi na obsadenie predmetnej pozície sú vyslúžený generál David Petraeus, zastupujúci poradca pre národnú bezpečnosť Keith Kellogg, ako aj Flynnova námestníčka Kathleen McFarlandová.

Pritom Harward bol ideálnym kandidátom na posilnenie nezávislosti súčasnej vlády od elít a tajných služieb. Je to bývalý chránenec súčasného ministra obrany Mattisa a cez neho by mohol Mattis projektovať svoje predstavy o národnej bezpečnosti nielen do strategického plánovania samotného prezidenta, ale cez účasť Harwarda na zasadnutiach  Národnej bezpečnostnej rady, aj na tento kľúčový poradenský orgán pre prezidentovu politiku a rozhodovanie v zahraničnej a obrannej politike. Prezident by síce posilnil postavenie Mattisa, zároveň by však v ňom získal cenného spojenca pri boji s vnútorným nepriateľom, ktorým sa javia elity a deep state (prostredie tajných služieb). Takže to, čo možno bolo hlavným dôvodom vyhodenia Flynna – snaha reorganizovať a podriadiť tajné služby veleniu Bieleho domu, by mohlo pokračovať.

Okrem toho však je Harward známy tým, že mladosť strávil v Iráne a dodnes hovorí plynule perzsky. Pozná Irán tak, ako málokto v Amerike a dalo by sa predpokladať, že priam obsesívna negatívna zaujatosť Iránom, ako predvádzal Flynn by sa zmiernila. Či je práve toto dôvod, pre ktorý “dostal doporučenie” sa o funkciu neuchádzať, je zatiaľ vo hviezdach.