Dnes je sobota, 25.6. 2016

Viedeň odmietla kritiku z Bruselu, kvóty začnú od piatka platiť

Rakúski politici dnes neakceptovali kritiku Európskej únie na stanovenie limitov pre počty žiadateľov o azyl a migrantov vstupujúcich na územie krajiny.

KK33 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová (v¾avo) a rakúsky kancelár Werner Faymann prichádzajú na tlaèovú konferenciu po stretnutí 15. septembra 2015 v Berlíne. Angela Merkelová a Werner Faymann žiadajú, aby bol na budúci týždeò zvolaný mimoriadny summit Európskej únie kvôli uteèencom. FOTO TASR/AP
German Chancellor Angela Merkel, left, and Austrian Chancellor Werner Faymann, right, arrive for a joint press conference after a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Tuesday, Sept. 15, 2015. Merkel said her country and Austria are calling for a special European Union summit next week to discuss the continent’s migration crisis. (AP Photo/Michael Sohn)

Spolkový kancelár Werner Faymann uviedol, že kvóty, ktoré nadobudnú platnosť už od piatka, zostávajú v platnosti. Podľa jeho slov pre agentúru APA “Rakúsku nemožno po 90.000 utečencoch, ktoré prijalo v minulom roku, vyčítať, že nestavia na solidaritu”.

Šéfka rezortu vnútra Johanna Miklová-Leitnerová zdôraznila, že zavedenie denných kontingentov bolo pred niekoľkými mesiacmi pre Nemecko v súlade so zákonom a prirodzene je tomu tak aj teraz v prípade Rakúska.

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos predtým uviedol, že rozhodnutie Rakúska zaviesť denné limity na prijímanie žiadostí o azyl je “nekompatibilné” s medzinárodným právom a nezlučiteľné s jeho povinnosťami.

“Rakúsko má zákonnú povinnosť prijať akúkoľvek žiadosť o azyl, ktorá je podaná na jeho území alebo na jeho hraniciach,” napísal eurokomisár v liste adresovanom rakúskej ministerke vnútra Johanne Miklovej-Leitnerovej a vyzval na prehodnotenie tohto rozhodnutia. Dokument majú k dispozícií svetové agentúry.

Takáto politika je podľa neho “jednoducho nezlučiteľná so záväzkami Rakúska” vyplývajúcimi z európskeho a medzinárodného práva. Avramopulos sa okrem iného odvolal na ženevské konvencie a na Európsku konvenciu o ľudských právach.

Avramopulos vyjadril znepokojenie i v súvislosti s novými pravidlami, ktoré sa budú vzťahovať na migrantov prechádzajúcich cez Rakúsko do Nemecka.

Odborník na európske právo Walter Obwexer výhrady Európskej komisie nechápe. Profesor innsbruckej univerzity pre agentúru APA povedal, že tieto výhrady sa minú účinkom.

Podľa jeho názoru je argumentácia o tom, že Rakúsko by malo prijímať žiadosti o azyl v súlade so spomínanými medzinárodnými dokumentmi, nesprávna. Zdôvodňuje to tým, že žiadna úprava nedávna právo na azyl, iba právo nebyť vyhostený do krajiny, ktorá nie je považovaná za bezpečnú. Keďže však Slovinsko patrí medzi bezpečné krajiny, nehrozí nebezpečenstvo porušenia predmetných predpisov.

Aj poznámka o tom, že Rakúsko má záväzok posúdiť podané žiadosti, je v poriadku iba sčasti. Ak totiž utečenec prišiel zo Slovinska, je v zmysle dublinských dohovorov práve táto krajina kompetentná posúdiť jeho žiadosť, dodal expert.

Obwexer sa nestotožnil ani s argumentom Európskej komisie, že Rakúsko by nemalo dovoliť utečencom pokračovať v ceste do krajiny, ktorú si zvolili. Ak by to platilo, potom by sa nemohli dostať cez Chorvátsko a Slovinsko až do Rakúska, poznamenal s tým, že argumentácia Viedne, že sa tak deje z humanitárnych dôvodov, obstojí.

Rakúsko v stredu oznámilo, že od piatka výrazne obmedzí pohyb migrantov cez svoje južné hranice. Denne bude tadiaľ vpúšťať už len 80 osôb, ktoré plánujú požiadať o azyl na jeho území; momentálne ich tadiaľ prechádza viac než dvakrát toľko.

Okrem týchto osôb bude Rakúsko na svoje územie vpúšťať ďalších maximálne 3200 migrantov mieriacich do susedného Nemecka. Hranica 80 žiadostí bude platiť iba na hraniciach, utečenci, ktorí sú už v Rakúsku, budú môcť žiadosti o azyl podávať naďalej.pošli na vybraliste.sk

KV, TASR

Najčítanejšie
 1. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (11604)
 2. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (6341)
 3. Sme Rodina gratuluje Veľkej Británii k vystúpeniu z EÚ + VIDEO (4164)
 4. BREXIT: Čo na to naši politici? (3713)
 5. MIMORIADNA SPRÁVA: Po sčítaní polovice hlasov vedú stúpenci brexitu (2422)
 6. Benjamin Kuras: EU skončí jako všechny tyranie před ní (1607)
 7. Vyzbrojte se, Evropa je na počátku občanské války (1551)
 8. Juncker ubezpečil britských euroúradníkov, že brexit ich nepripraví o prácu (1517)
 9. Kaliňák sa opäť postaví pred plénum a bude čeliť odvolávaniu (1355)
 10. Danko: Opozícia šíri hystériu, intrigy a chaos (1265)
 1. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (16050)
 2. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (13056)
 3. FRANTIŠEK MATĚJKA: Vražda britské političky jak na zavolanou? (4640)
 4. Benjamin Kuras: EU skončí jako všechny tyranie před ní (4369)
 5. Vyzbrojte se, Evropa je na počátku občanské války (4319)
 6. Andrej Fandák: SÚMRAK SVETA KEŠU (4267)
 7. Sme Rodina gratuluje Veľkej Británii k vystúpeniu z EÚ + VIDEO (4166)
 8. MIMORIADNA SPRÁVA: Po sčítaní polovice hlasov vedú stúpenci brexitu (4002)
 9. BREXIT: Čo na to naši politici? (3713)
 10. OPOZÍCIA: R. Kaliňák prevádzal podiely vo firme v čase, keď bol v Čiernej Hore (2908)
 1. EÚ je pripravená uvaliť sankcie na krajiny odmietajúce kvóty (16050)
 2. Rybanič si toho v banke pozrel oveľa viac ako Kaliňákov účet (13584)
 3. ROZHODNUTÉ: Britskí voliči odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ (13056)
 4. Sulík sa stretol s Kiskom ohľadom kauzy Bašternák (7314)
 5. Protest občanov pred komplexom Bonaparte (5375)
 6. PRIESKUM: Sieť je na dne, Most by mal 5,9% (4723)
 7. MIMORIADNA SPRÁVA: Policajti chytili ďalšie dodávky plné migrantov pri Nových Zámkoch a v Štúrove (4719)
 8. FRANTIŠEK MATĚJKA: Vražda britské političky jak na zavolanou? (4640)
 9. O vláde rozhodli voľby, nežijeme v “revolučnom roku 1848” (4492)
 10. Benjamin Kuras: EU skončí jako všechny tyranie před ní (4369)
Facebook